Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Święta Kinga

Święta Kinga

Święta
Kinga
Kunigunda

Wizerunek św. Kingi na obrazie w klasztorze klarysek w Starym Sączu.
Data urodzenia 5 marca 1234
Królestwo Węgier
Ostrzyhom , Królestwo Węgier
Data śmierci 24 lipca 1292
Stary Sącz

Królestwo Polskie
Królestwo Polskie

Kościół / wyznanie rzymskokatolicki
Data beatyfikacji 10 czerwca 1690
przez Aleksandra VIII
Data kanonizacji 16 czerwca 1999
Stary Sącz
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 24 lipca
Patronka Królestwa Polskiego i Litwy , Diecezji tarnowskiej , Polskich Samorządowców , ubogich i górników solnych
Szczególne miejsca kultuklasztor sióstr Klarysek w Starym Sączu

Święta Kinga, Kunegunda (ur. Ostrzyhom , 5 marca 1234 , zm. 24 lipca 1292 ) – córka króla Węgier Beli IV i Marii Laskariny oraz siostra bł. Jolanty , święta Kościoła katolickiego

Spis treści

Biografia

Kunegunda była siostrą św. Małgorzaty Węgierskiej , Konstancji , księżnej ruskiej, oraz bł. Jolanty . W Wojniczu królewna została zaręczona z księciem Sandomierskim Bolesławem synem Leszka Białego. Poślubiona księciu sandomierskiemu Bolesławowi Wstydliwemu według kanonicznej formy sponsalia de futuro . Podobno przyniosła mu w posagu 4 tysiące grzywien , a według podania również sól węgierską, którą zaczęto wówczas w Bochni i Wieliczce wydobywać na większą skalę. Chociaż sól bocheńską i wielicką znano w Polsce już wcześniej, to jednak pewne jest, że właśnie za czasów Kingi rozwinęło się jej wydobywanie, prawdopodobnie za sprawą sprowadzonych przez nią górników węgierskich. W 1257 roku otrzymała od męża ziemię sądecką i Pieniny . Wykorzystując stan anarchii na Węgrzech księżniczka Kinga, dążąca do zacieśnienia związków Spisza z Polską, obsadziła ten teren swoimi wojskami, które stacjonowały tam aż do śmierci księżniczki w 1292. Po śmierci męża ( 1279 ) założyła w Starym Sączu klasztor klarysek i uposażyła go przywilejem w roku 1280 . Odtąd zamieszkiwała w tym klasztorze, choć musiała go opuścić pod koniec 1287 roku, kiedy wraz z dwiema siostrami (Jolantą i Konstancją) oraz innymi siedemdziesięcioma zakonnicami uciekła na Zamek Pieniński bronić się przed najazdem tatarskim . Powróciwszy zimą 1288 do klasztoru w Starym Sączu mieszkała w nim aż do śmierci, 24 lipca 1292 roku.

Pierścień św. Kingi

Według legendy, gdy polski książę krakowsko-sandomierski Bolesław poprosił o rękę węgierskiej królewny Kingi, ta zwróciła się do swego ojca, aby w wianie nie dawano jej złota i kosztowności, gdyż niosą za sobą pot i łzy ludzkie. Nie chciała też roju służby, bo ta jest znamieniem pychy. Życzyła sobie tylko jednego skarbu – soli , którą chciała dać swej przyszłej ojczyźnie. Król Węgier podarował jej więc najbogatszą kopalnię Siedmiogrodu w Marmarosz ( Prajd ). Kinga biorąc ją w posiadanie, wrzuciła do szybu swój zaręczynowy pierścień, zaś w drodze do kraju swego męża zabrała ze sobą doświadczonych górników węgierskich. W Polsce kazała im szukać soli. Gdy ją wreszcie znaleźli (w Bochni i Wieliczce ) to jak pisze Ksiądz Piotr Skarga , "w pierwszym bałwanie (bryle) soli, który wykopano, pierścień się on jej znalazł, który ujrzawszy Kunegunda i poznawszy, dziękowała Panu Bogu, który dziwy czyni tym, którzy Go miłują". Kinga jest rozpamiętywana do dziś w polskich bajkach i książkach.

Kult

Kinga została beatyfikowana przez Aleksandra VIII w 1690 a kanonizacji dokonał 16 czerwca 1999 Jan Paweł II w Starym Sączu .

Obowiązkowe wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 24 lipca .

Patronat

W 1715 papież Benedykt XIII ogłosił bł. Kingę patronką Królestwa Polskiego i Litwy .
W 1901 biskup Leon Wałęga obrał bł. Kingę patronką diecezji tarnowskiej . Kinga jest również opiekunką ubogich i górników solnych .

16 stycznia 2007 r., podczas opłatkowego spotkania miast i gmin papieskich, ks. bp Piotr Libera ogłosił, że Św. Kinga została – stosowną decyzją Stolicy Apostolskiej – ustanowiona patronką Polskich Samorządowców [1][2].

Ikonografia

W ikonografii św. Kinga przedstawiana jest w stroju klaryski lub księżnej, w ręku trzyma makietę klasztoru ze Starego Sącza, czasami bryłę soli w której bywa pierścień.

Galeria

Zobacz też

Bibliografia

  1. Św. Kinga patronką samorządów. [opublikowano: 2007-01-16
  2. Św. Kinga patronką samorządu terytorialnego [opublikowano: 2007-01-17]
  1. Święta Kinga, dziewica materiały na brewiarz.pl [aktualizacja: 30.06.2009]

Linki zewnętrzne



Inne hasła zawierające informacje o "Święta Kinga":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Dzień Zmarłych ...

Dzień Zaduszny ...

Adwentyzm ...

Synagoga Chóralna w Kownie ...

1972 ...

Diakon ...

1749 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Święta Kinga":

012. Islam (plansza 7) ...

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 8) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...


Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie