Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Dawid Ben Gurion

Dawid Ben Gurion

Dawid Ben Gurion
Data urodzenia 16 października 1886
Data śmierci 1 grudnia 1973
Premier Izraela
Okres urzędowaniaod 14 maja 1948
do 7 grudnia 1954
Przynależność polityczna Mapai
Poprzednik-
Następca Mosze Szarett
Premier Izraela
Okres urzędowaniaod 2 listopada 1955
do 21 czerwca 1962
Poprzednik Mosze Szarett
Następca Lewi Eszkol

, pierwotnie Dawid Grün[1]( hebr. דוד בן גוריון, ur. 16 października 1886 , zm. 1 grudnia 1973 ) – pierwszy premier Izraela , uważany za jednego z twórców państwa i "Ojca Narodu". Stał na czele Państwa Izrael do 1963 roku.

Spis treści

Wczesne lata

Urodził się 16 października 1886 roku w Polsce w Płońsku (wówczas znajdującego się na terenie Cesarstwa Rosyjskiego) jako Dawid Grün. Kształcił się w szkole hebrajskiej założonej przez ojca, Awigdora Grüna, który był prawnikiem i liderem organizacji syjonistycznej Chowewej Syjon . Jego matka, Scheindel zmarła, gdy Dawid miał 11 lat. W 1903 roku przystąpił do socjalistyczno - syjonistycznej organizacji Poalej Syjon . Stało się tak po części z powodu zainteresowań jego ojca, jak i szoku wywołanego u Dawida obserwującego antysemickie pogromy i niechęć do Żydów, powszechną w Europie Wschodniej w owym czasie.

W 1906 roku wyemigrował do Palestyny , która była wówczas częścią imperium osmańskiego . Dopomógł w założeniu organizacji samoobrony żydowskiej Haszomer . Pracował fizycznie, będąc zatrudnionym przy uprawie owoców cytrusowych. Jednocześnie zajmował się dziennikarstwem. W tym czasie zmienił swoje nazwisko na Ben Gurion, na cześć średniowiecznego historyka żydowskiego Josefa ben Goriona (Guriona, czyli "syn lwa"), a także rozpoczął działalność polityczną.

Kariera polityczna

W 1912 roku rozpoczął studia w Stambule ( Turcja ). Podczas I wojny światowej , w 1916 roku został deportowany przez władze tureckie, za działalność syjonistyczną . W latach 1916 - 1917 przebywał w Stanach Zjednoczonych , gdzie poznał i wkrótce potem poślubił urodzoną w Rosji Paulę Munweis. Ślub wzięli w 1917 roku, mieli trójkę dzieci. Następnie zaciągnął się do armii brytyjskiej i jako żołnierz Legionu Żydowskiego powrócił do Palestyny .

Przywództwo w ŚOS

Od 1920 roku był członkiem Rady Głównej Światowej Organizacji Syjonistycznej . W 1921 roku został wybrany na przewodniczącego Powszechnej Organizacji Robotników Żydowskich w Ziemi Izraela ( Histadrut ). Pełnił tę funkcję do 1935 roku. W 1935 roku został wybrany przewodniczącym prezydium Agencji Żydowskiej w Palestynie .

Był postrzegany jako ascetyczny idealista, poświęcony sprawie utworzenia w Palestynie państwa żydowskiego . W tym celu zachęcał Żydów do wstępowania do armii brytyjskiej , a jednocześnie pomagał organizować nielegalną imigrację tysięcy osób z Europy do Palestyny .

Ben Gurion reprezentował główny nurt ideologiczny syjonizmu . Był uznawany za osobę umiarkowaną, zdarzało się, iż podlegająca mu tajna organizacja paramilitarna Hagana , aresztowała zbyt radykalnych żydowskich nacjonalistów. Sam Ben Gurion był zdecydowanym przeciwnikiem syjonizmu rewizjonistycznego , reprezentowanego m.in. przez Zeeva Żabotyńskiego , a później przez Menachema Begina . Zmuszony był jednak przez krótki okres współpracować z radykalną organizacją Irgun , choć odżegnywał się od metod terrorystycznych , uznając jedynie ataki na cele militarne. Pomimo tego zgodził się na wysadzenie w powietrze jerozolimskiego hotelu King David, w celu upokorzenia władzy brytyjskich, posiadających tam swoje urzędy. Kiedy okazało się, iż możliwe są znaczne straty w ludziach, Ben Gurion nakazał Beginowi odwołanie akcji; ten jednak odmówił podporządkowania się.

Położył również ogromny wkład w tworzenie zalążków przyszłej izraelskiej armii . Podczas II wojny światowej zaangażował się w walkę z brytyjskimi ograniczeniami nałożonymi na żydowską imigrację do Palestyny .

Premier Izraela

14 maja 1948 roku odczytał w Tel Awiwie Deklarację Niepodległości, głoszącą ustanowienie niepodległego państwa Izraela. Został pierwszym premierem tymczasowego rządu. W czasie pierwszych tygodni niepodległości, nakazał rozwiązać wszystkie podziemne grupy oporu, decydując iż powinna istnieć tylko jedna armia izraelska – Siły Obrony Izraela (IDF, Cahal). Z tego powodu m.in. rozkazał otworzyć ogień i zatopić statek Atalena, wiozący broń dla Irgunu. Polecenie to jest do dziś kontrowersyjne.

Ben Gurion odczytujący Deklarację Niepodległości Izraela 14 maja 1948 r.

Po zakończeniu wojny o niepodległość, odbyły się wybory parlamentarne. 10 marca 1949 roku został pierwszym premierem rządu. Był on charyzmatycznym przywódcą narodu, który potrafił pociągnąć za sobą masy. Zmobilizował Żydów z całego świata do finansowego poparcia Izraela. Wspierał napływ tysięcy żydowskich imigrantów do Izraela. Pomagał w ich osiedleniu, edukacji i organizacji miejsc pracy. Wdrożył rewolucyjny projekt narodowego systemu zaopatrzenia w wodę, opracował plan zasiedlenie pustyni Negew przez żydowskich osadników.

Był jednym ze współzałożycieli izraelskiej Partii Pracy . W listopadzie 1950 roku religijne partie ortodoksyjne wycofały się z rządu, doprowadzając do jego upadku. Po nowych wyborach parlamentarnych, 8 października 1951 roku Dawid Ben-Gurion został ponownie wybrany premierem rządu. Na arenie międzynarodowej, we wrześniu 1952 roku zawarł kontrowersyjne porozumienie o odszkodowaniach z Zachodnimi Niemcami . Zawarte porozumienie pogłębiło wewnętrzne spory w Izraelu.

W 1952 roku spór religijny ponownie doprowadził do upadku rządu. 24 grudnia 1952 roku Dawid Ben-Gurion ponownie został wybrany na premiera rządu. Gdy nastąpiła poprawa sytuacji gospodarczej kraju, 7 grudnia 1953 roku Ben-Gurion na swoje życzenie ustąpił z funkcji premiera i osiedlił się w kibucu Sde Boqer na pustyni Negew.

W wyniku wyborów parlamentarnych 1955 roku, Ben-Gurion ponownie został premierem rządu (3 listopada 1955 r.). 29 października 1957 roku niezrównoważony psychicznie zamachowiec rzucił granat na sali obrad izraelskiego parlamentu Knesetu , raniąc premiera Ben-Guriona oraz kilku ministrów. 7 stycznia 1958 roku Ben-Gurion został ponownie zatwierdzony na premiera rządu. W 1959 roku odbyły się kolejne wybory parlamentarne, w wyniku których Ben-Gurion został wybrany na premiera (17 grudnia 1959 r.). Wybory z 1961 roku zakończyły się kolejnym zwycięstwem Ben-Guriona, który 2 listopada 1961 roku ponownie został premierem rządu.

Afera Lavona i Rafi

17 czerwca 1963 roku zmęczony długoletnią aktywnością polityczną, ustąpił na swoje życzenie z urzędu i osiadł w Sde Boker na Negewie . Faktycznie na swojego nastepcę namaścił Lewiego Eszkola . Rok później obu polityków podzieliły kwestie, które pojawiły się po ujawnieniu tzw. Afery Lavona (nieudanej akcji izraelskiego wywiadu w Egipcie , za którą nikt z najwyższych władz państwowych nie chciał wziąć odpowiedzialności). Z tego powodu Ben Gurion wystąpił z Partii Pracy i utworzył nowe ugrupowanie, Rafi , które zdobyło 10 miejsc w Knessecie. Spór trwał do wybuchu wojny sześciodniowej w 1967 roku, kiedy to zagrożenie ponownie zjednoczyło skłóconych polityków. Kiedy konflikt się skończył, a Izrael w jego wyniku zajął ogromne tereny arabskie, Ben Gurion opowiadał się za utrzymaniem zjednoczonej Jerozolimy. W tym celu proponował oddanie Arabom części zdobytych terytoriów.

W 1968 roku Rafi zjednoczyło się z Partią Pracy, ale Ben Gurion odmówił ponownego wstąpienia do swego dawnego ugrupowania i utworzył Listę Państwową, która zdobyła cztery miejsca w parlamencie podczas wyborów 1969 roku. Sam Ben Gurion wycofał się z polityki i spędził swe ostatnie lata w kibucu Sde Boker. Zmarł 1 grudnia 1973 roku.

Pisarstwo

Był autorem wielu publikacji omawiających powstanie państwa Izrael i jego politykę wobec państw arabskich. Ben-Gurion było jego pseudonimem pisarskim, którego używał od początku swojej kariery (był wówczas dziennikarzem).

Zobacz też

Przypisy

  1. Jan Wendt: Przez wieki - Podręcznik do historii gimnazjum kl. 3. Rożak, 2005. . 

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Dawid Ben Gurion":

Sztuka ...

XVI wiek ...

1972 ...

1362 ...

1361 ...

Musical ...

1977 ...

Kowary ...

964 ...

963 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Dawid Ben Gurion":

Antyk judajski - mądrość Biblii (plansza 4) ...

104 Renesansowa Europa (plansza 5) ...

007. Palestyna (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie