Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Franciszek Ferdynand Habsburg

Franciszek Ferdynand Habsburg

Franciszek Ferdynand
Arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg z rodziną
Samochód, którym jechał Franciszek Ferdynand w chwili zamachu

Franciszek Ferdynand Habsburg-Lotaryński d'Este (ur. 18 grudnia 1863 , w Grazu , Austria , zm. 28 czerwca 1914 , w Sarajewie , Bośnia ) - arcyksiążę Habsburg , bratanek cesarza Franciszka Józefa I , od śmierci ojca 19 maja 1896 - następca tronu Austro-Węgier .

Spis treści

Życie

Urodził się jako najstarszy syn arcyksięcia Karola Ludwika i jego drugiej żony - arcyksiężnej Marii Annunziaty , księżniczki Sycylii i Neapolu . Arcyksiążę Franciszek Ferdynand nie uchodził za zbyt inteligentnego i miał szczątkowe wykształcenie, jednak jego taktyka polityczna w części społeczeństwa cieszyła się poważaniem[]. W dniu narodzin był czwarty w kolejce do tronu, dlatego od razu przeznaczono go do służby wojskowej. Następcą tronu został po śmierci syna Franciszka Józefa, arcyksięcia Rudolfa oraz brata cesarza Maksymiliana , cesarza Meksyku i swojego ojca Karola Ludwika.

Franciszka Józefa przerażała myśl objęcia tronu przez młodszego brata Ferdynanda, Ottona , skandalistę i pijaka. Tak więc, kiedy Franciszek Ferdynand zachorował na gruźlicę , cały dwór w Wiedniu modlił się o jego powrót do zdrowia (arcyksiążę był bardzo pobożny). Rychło okazało się, że Ferdynand, tak jak jego brat, miał stać się bohaterem skandalu. Pod groźbą rezygnacji z korony wymusił na cesarzu zgodę na ślub z ubogą czeską szlachcianką, Zofią Chotek (monarcha był małżeństwu zdecydowanie przeciwny, jednak uległ, kiedy arcyksiążę zagroził zrzeczeniem się praw do korony). Małżeństwo było morganatyczne.

Z panującym cesarzem Franciszkiem Józefem I nie miał zbyt dobrych stosunków - obydwaj panowie bardzo się nie lubili. Stary cesarz nie cenił swojego bratanka, który był porywczy i mściwy. Arcyksiążę projektował plany reformy monarchii, które miały zostać rozpoczęte po objęciu tronu. W miejsce monarchii dwuczłonowej proponował państwo trójczłonowe (trzecim narodem rządzącym mieli zostać Słowianie Południowi, czyli przede wszystkim Chorwaci) lub federacji z większą rolą krajów koronnych. Z tych powodów arcyksiążę był nielubiany przez Węgrów, którzy bali się utraty swoich wpływów w Austro-Węgrzech.

W 1887 nabył zamek Konopiště w środkowych Czechach, który przebudowywał na swoją przyszłą rezydencję. Na przełomie wieków był to najnowocześniejszy zamek w Europie.

Śmierć

Zginął w stolicy Bośni - Sarajewie , w zamachu sarajewskim dokonanym przez organizację Czarna Ręka . Został zastrzelony wraz z żoną Zofią przez Gawriła Principa . Wydarzenie to było bezpośrednią przyczyną wybuchu I wojny światowej . Ironią losu jest fakt, że bezpośrednią przyczyną wojny stał się Franciszek Ferdynand, który najżarliwiej się jej sprzeciwiał, a mordercą był przedstawiciel narodu, który pod rządami arcyksięcia miał zostać trzecim "narodem rządzącym" i współdecydować o losach państwa. Gdy kula przeszyła Franciszkowi Ferdynandowi gardło, znalazł jeszcze dość siły, by sześć lub siedem razy powtórzyć słowa: "To nic".

Dziedzictwo

Zofia von Chotek i jej potomkowie z małżeństwa z Franciszkiem Ferdynandem, uzyskali tytuł książąt von Hohenberg . Zgodnie ze statutami rodowymi Habsburgów Zofia von Chotek nigdy nie miała prawa otrzymać tytułu cesarzowej, a dzieci nie miały prawa do tronu.

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Franciszek Ferdynand Habsburg":

Odense ...

Linz ...

Brno ...

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...

1972 ...

Grzyby ...

Elegia ...

Wittenberga ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Franciszek Ferdynand Habsburg":

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 17) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 2) ...

101 Epoka nowożytna ? charakterystyka (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie