Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Mikołaj Chopin

Mikołaj Chopin

Mikołaj Chopin

Mikołaj Chopin na rysunku Ambrożego Mieroszewskiego z 1829
Urodzony 15 kwietnia 1771
Marainville-sur-Madon (   Francja )
Zmarł 3 maja 1844
Warszawa (   Polska )
Znany zOjciec polskiego pianisty , pedagoga i kompozytora Fryderyka Chopina ( 1810 - 1849 )
Zawód Nauczyciel języka francuskiego
Guwerner
Grób rodziców Fryderyka na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

Mikołaj Chopin, właśc. Nicolas Chopin (ur. 15 kwietnia 1771 w Marainville-sur-Madon zm. 3 maja 1844 w Warszawie ) – polski nauczyciel języka francuskiego i guwerner pochodzenia francuskiego , ojciec polskiego pianisty, pedagoga i kompozytora Fryderyka Chopina ( 1810 - 1849 ), syn kołodzieja i syndyka François Chopina i jego pierwszej żony Marguerite Delfin.

Spis treści

Biografia

Mikołaj urodził się w rodzinie winogradników i kołodziei. Chłopiec zwrócił na siebie uwagę administratora posiadłości (należącej do Polaka – Michała Jana Paca ), w której mieszkał wraz z rodziną. Był nim, również Polak, Adam Weydlich.

Gdy w 1787 wracał do Polski zabrał ze sobą Mikołaja i zatrudnił, szesnastoletniego wtedy chłopca, w założonej przez siebie fabryce tytoniu w Warszawie. Przez następne kilka lat pracował, jako urzędnik i buchalter. Po trzech latach mimo nadarzającej się okazji nie odwiedził rodzinnego kraju, z którym nie utrzymywał kontaktów już do końca życia. W związku z wybuchem Rewolucji francuskiej w 1789 i obawą o powołanie do wojska nie udał się do Strasburga w celu uregulowania interesów Paca, o co został poproszony.

W 1792 nastąpił II rozbiór Polski , przez co fabryka Weydlicha została zamknięta. W związku z małą nadzieją na znalezienie pracy w stolicy Mikołaj rozważał powrót do Francji. Plany zostały przerwane przez chorobę, która ustąpiła niedługo przez wybuchem Insurekcji kościuszkowskiej w 1794 . Wtedy wstąpił do warszawskiej milicji miejskiej gdzie doszedł do stopnia porucznika . Po roku walk został ranny, co zbiegło się z upadkiem powstania.

Pozostając znów bez zajęcia w niedługim czasie został zatrudniony w Czerniewie , jako guwerner u rodziny Łączyńskich (jedna z córek, Maria , zostawszy później żoną Anastazego Walewskiego zasłynęła, jako kochanka Napoleona Bonaparte ). Spędził u nich około sześciu lat mając dość duże szczęście, gdyż środkowa i wschodnia Europa była zalewana falą uciekinierów z obszarów objętych rewolucją , a bardzo wielu z nich utrzymywało się właśnie w sposób podobny do Mikołaja. Na ziemiach polskich nawet średnio zamożna szlachta posiadała w swoim domu francuskiego arystokratę , co należało do ówczesnej mody. Mikołaj nie należał do ludzi "dobrze urodzonych”, więc jego pozycja świadczy o wysokim wykształceniu i obyciu, jakie zdołał sobie przyswoić przez siedem lat w obcym kraju.

Tekla Chopin – żona Mikołaja (1782-1861)

Następnych kilka lat Mikołaj spędził w Żelazowej Woli u rodziny Skarbków (krewnych Łączyńskich) gdzie uczył i opiekował się czwórką dzieci. W 1806 ożenił się z ubogą krewną Skarbków, mieszkającą i prowadzącą u nich dom, Teklą Justyną Krzyżanowską (córką Jakuba i Antoniny z Kołomińskich pochodzących z Długie . Wzmiankowana była w orszaku ślubnym Konstancji von Bruchentahl, wychodzącej za mąż za Jana Skarbka, a jej brat był ojcem Włodzimierza Krzyżanowskiego [1], bohatera amerykańskiej wojny secesyjnej).

Po roku małżeństwa urodziła im się pierwsza córka – Ludwika. Wtedy też przenieśli się do większego domu – dworskiej oficyny. 1 marca 1810 urodziło się drugie dziecko, jedyny syn, Fryderyk Chopin . Jego ojcem chrzestnym był Fryderyk Skarbek , którego nauczycielem był Mikołaj. Około połowy tego samego roku Mikołaj i Tekla wraz z dziećmi przenieśli się do Warszawy do pałacu Saskiego , w którym mieściło się Liceum Warszawskie , a w którym Mikołaj miał uczyć języka francuskiego .

Skarbek popadł w długi i uciekając z Księstwa Warszawskiego zostawił żonę z czwórką dzieci. Biorąc pod uwagę to, że ich wiek nie wymagał już opieki guwernera było pewne, iż żona Skarbka nie będzie mogła utrzymać Chopinów. Prawdopodobnie Mikołaj myślał o przeprowadzce do stolicy jeszcze przed urodzeniem się syna.

W Warszawie dnia 9 lipca 1811 urodziło się trzecie dziecko Chopinów – Izabela, a w 1812 czwarte – córka Emilia . Aby zrównoważyć rosnące wydatki na rodzinę Mikołaj oprócz pracy w liceum był nauczycielem języka francuskiego w Szkole Aplikacyjnej i w Szkole Artylerii i Inżynierów. Po urodzinach czwartego dziecka Chopin awansował w liceum i objął wykłady w wyższych klasach[2].

Dzieci Mikołaja i Tekli Chopinów

Przypisy

  1. Jarosław Krawczyk. Wielkie odkrycia ludzkości. „Rzeczpospolita”. 17 (2008-06-12). 
  2. Kazimierz Wierzyński: Życie Chopina. Białystok: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1990, s. 26. . 

Bibliografia

  • Adam Zamoyski: Chopin. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1985, seria: Biografie Sławnych Ludzi. . 
  • Kazimierz Wierzyński: Życie Chopina. Nowy Jork: 1953. 
  • hasło Chopin, Mikołaj [w:] Polski Słownik Biograficzny . T. III. Kraków: Polska Akademia Umiejętności , 1937. , ss. 426-427
  • Piotr Mysłakowski, Andrzej Sikorski: Rodzina ojca Chopina: migracja i awans. Warszawa: Familia, 2002. . 
  • Tadeusz Miller: Fryderyk Chopin: ród i nazwisko jakiego nie znamy. Bielsk Podlaski: Tadeusz Miller, 2002. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Mikołaj Chopin":

Biegun północny ...

XVI wiek ...

Astrolabium ...

1411 ...

1884 ...

Wojciech Brudzewski ...

Szkoła Rycerska Ch. Pfleiderer (Niemiec, profesor matematyki). Języka francuskiego uczył ojciec Fryderyka Chopina - Mikołaj Chopin . FinanseW założeniu swym miała być utrzymywana przez połączone skarby Korony ...

Vincenzo Bellini ...

Klaudiusz Ptolemeusz ...

Pałac Błękitny w Warszawie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mikołaj Chopin":

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 9) ...

Układ Słoneczny (plansza 6) ...

008. Święta Bożego Narodzenia w Polsce i w Niemczech (plansza 11) ...


Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie