Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Święta Perpetua

Święta Perpetua

Święta
Perpetua
Vibia Perpetua
męczennica

Męczeństwo św. Perpetui i Towarzyszy
(św. Perpetua w środku, po lewej św. Felicyta), XIX-wieczny witraż z kościoła w Vierzon , Francja
Data urodzenia 181
Data śmierci 7 marca 203 (?)
Kartagina
Kościół / wyznanie rzymskokatolicki , prawosławny , przedchalcedońskie , anglikańskie , luterański
Wspomnienie7 marca

Święta Perpetua (ur. 181 – zm. 7 marca 203 (?) w Kartaginie ) – męczennica z czasów wczesnochrześcijańskich. Męczeństwo poniosła za panowania Septymiusza Sewera . Oskarżono ją razem z czworgiem katechumenów o wyznawanie chrześcijaństwa . Wszystkich pięcioro pojmano w pobliżu Kartaginy w 203 . Nie ma informacji ani o okolicznościach w jakich odbyło się aresztowanie, ani o osobie, która złożyła donos.

Perpetua, córka poganina i chrześcijanki, pochodząca z jednej z najbogatszych rodzin w mieście, mężatka (o mężu jej jednak nic nie wiadomo), matka dziecka, które wówczas karmiła piersią, miała dwadzieścia kilka lat. W więzieniu znalazła się razem z ciężarną niewolnicą Felicytą. Chrześcijanie odwiedzali więźniów, przynosili Perpetui codziennie dziecko do karmienia. Wkrótce uwięzieni katechumeni przyjęli chrzest . Perpetua wyróżniała się spośród pozostałych więźniów głęboką wiarą. W czasie trwania aresztu miała serię widzeń.

Wizja pierwsza przedstawiała drogę Perpetui po drabinie symbolizującej męczeństwo, u której podnóży leżał smok, po bokach narzędzia tortur, a u szczytu jej znajdował się niebiański ogród, w którym starzec doił owce i dawał każdemu, kto tam przybył kęs sera. W drugiej wizji zobaczyła Perpetua swojego zmarłego w młodości brata, poganina, który usilnie próbował napić się z basenu pełnego wody, ale nie mógł tego uczynić z powodu wysokich brzegów basenu. Po tej wizji Perpetua zanosiła żarliwe modły do Boga o ulżenie mu w cierpieniu. Rezultatem tego było kolejne widzenie, w którym brzegi basenu okazały się na tyle niskie, że brat mógł zaczerpnąć wody. W swojej ostatniej wizji stoczyła Perpetua walkę na arenie z Szatanem w postaci szpetnego Egipcjanina. W nagrodę za zwycięstwo dostała gałąź ze złotymi jabłkami.

Ojciec, który odwiedzał ją w więzieniu, bez skutku próbował przekonać ją, by wyrzekła się wiary i oszczędziła swe życie. Towarzyszka Felicyta urodziła w więzieniu.

Piątka więźniów została skazana na pożarcie przez dzikie zwierzęta. W dniu egzekucji jeszcze raz dał o sobie znać fenomen świętej i jej towarzyszy. Gdy wypuszczono na arenę lwy, wygłodniałe zwierzęta nie chciały tknąć skazańców. W tej sytuacji mieli ich zgładzić gladiatorzy przez ścięcie mieczem. Perpetua przeżyła pierwszy cios i trzeba ją było dobić. Później powiadano, że jej osobowość i wiara były tak silne, że nikt nie mógł jej zabić, dopóki ona sama się na to nie zgodziła.

Egzekucja odbyła się 7 marca i w tym dniu wspomina się dziś św. Perpetuę wraz z jej towarzyszką św. Felicytą. Obie święte zostały wpisane do kanonu Mszy św.

Miejsca kultu:

  • bazylika nad grobem świętych Perpetui i Felicyty
  • opactwo Dévre-en-Berry (Francja)
  • opactwo Beaulieu (Francja)

Zobacz też

Bibliografia

  • Męczeństwo św. Perpetuy i Felicyty, [w:] Męczennicy , red. M. Starowieyski, E. Wipszycka, Kraków 1995.


Inne hasła zawierające informacje o "Święta Perpetua":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Dzień Zmarłych ...

Dzień Zaduszny ...

Adwentyzm ...

Synagoga Chóralna w Kownie ...

1972 ...

Diakon ...

1749 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Święta Perpetua":

012. Islam (plansza 7) ...

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 8) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie