Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Franciszek Przysiężniak

Franciszek Przysiężniak

Franciszek Przysiężniak

mjr Franciszek Przysiężniak
Urodzony 22 września 1909
w Krupem k. Krasnegostawu
Zmarł 30 września 1975
Jarosławiu

Franciszek Przysiężniak ps. "Ojciec Jan" (ur. 22 września 1909 w Krupem k. Krasnegostawu – zm. 30 września 1975 w Jarosławiu ) – porucznik artylerii Wojska Polskiego , oficer Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego , żołnierz podziemia niepodległościowego .

Ukończył Wołyńską Szkołę Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim . W 1938 rozpoczął służbę w 16 Pomorskim Pułku Artylerii Lekkiej w Grudziądzu . Wziął udział w kampanii wrześniowej . 28 września 1939 pod Tomaszowem Lubelskim dostał się do niewoli niemieckiej. Zbiegł z konwoju do Niemiec . W 1942 został komendantem Komendy Powiatowej Narodowej Organizacji Wojskowej w Krasnymstawie. Stanął na czele oddziału dywersyjnego NOW, a po scaleniu z Armią Krajową NOW-AK. Jego Oddział Partyzancki NOW-AK "Ojca Jana" , operujący w Lasach Janowskich był jedną z najlepiej wyposażonych jednostek tego typu w całym polskim podziemiu. Wziął udział w największej bitwie partyzanckiej z Niemcami na ziemiach polskich na Porytowym Wzgórzu .

O akcjach skierowanych przeciwko ukraińskiej ludności cywilnej informowano z oburzeniem Komendanta Okręgowego SCh-BCh „Zawoję” – Narcyza Wiatra, zwłaszcza o dokonywanych przez oddział „Ojca Jana” pospolitych rabunkach[1].

Po wkroczeniu Armii Czerwonej zmuszony był się ukrywać. W kwietniu 1945 w Kuryłówce została zastrzelona w tył głowy jego 23 letnia żona Janina Przysiężniak Jaga, w siódmym miesiącu ciąży przez UB. Wtedy stanął na czele oddziałów leśnych okręgu „San”. 5 maja (według innych źródeł 6 lub 7 maja ) 1945 jego oddział stoczył jedną z największych bitew polskich przeciw sowietom i rozbił kolumnę oddziałów NKWD pod Kuryłówką , zabijając 57 enkawudzistów. Jesienią 1945 wyjechał na Pomorze . Mianowany komendantem okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na powiaty Brodnica i Wąbrzeźno . 15 maja 1946 aresztowany. Skazany na cztery lata więzienia, wyszedł po amnestii w 1947 . 3 września 1948 ponownie aresztowany i skazany na 15 lat więzienia. Osadzony w więzieniu we Wronkach . Zwolniony 24 grudnia 1954 .

Przypisy

  1. Dzieje Leżajska, K. Baczkowski, J. Półćwiartek, (red.), Leżajsk 1996, s.525.

Odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy.


Inne hasła zawierające informacje o "Franciszek Przysiężniak":

XVI wiek ...

1972 ...

Grzyby ...

Elegia ...

1749 ...

1884 ...

Franciszek Clet ...

Stanisław Konarski ...

1986 ...

Pałac Ministra Skarbu w Warszawie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Franciszek Przysiężniak":

132 Okres napoleoński (plansza 4) ...

129 Kultura oświecenia w Polsce (plansza 8) ...

112 Kultura renesansu w Polsce (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie