Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Republika Wenecka

Republika Wenecka

Repubblica di Venezia
(Repubblica Serenissima)
697 - 1797
Flaga Republiki Weneckiej
Godło Republiki Weneckiej
Flaga Republiki WeneckiejGodło Republiki Weneckiej
Język urzędowy łacina , wenecki
Stolica Wenecja
Ustrój polityczny republika kupiecka
Ostatnia głowa państwa doża Ludovico Manin
Data powstania 697
Data likwidacji 17 kwietnia 1797
Mapa Republiki Weneckiej

Republika Wenecka ( wł. Serenissima Repubblica di Venezia) – północnowłoska republika kupiecka istniejąca od VIII wieku do 1797 . Najdłużej nieprzerwanie istniejące państwo o ustroju republikańskim w historii[1]. W średniowieczu jedna z największych potęg handlowych i politycznych w basenie Morza Śródziemnego .

Spis treści

Historia

IX-XV wiek

Wenecja znajdowała się na skrzyżowaniu najważniejszych szlaków handlowych. Miasto Wenecja zostało założone w V wieku . Później, w wieku IX i X stało się największym centrum handlu między Europą a Azją . W epoce krucjat Wenecja zajmowała się zaopatrzeniem i transportem wojsk krzyżowców, co zyskało jej bardzo ważne w późniejszym okresie przywileje handlowe. W 1380 Wenecja pokonała w bitwie pod Chioggią swą najpoważniejszą europejską rywalkę – Genuę . Na przełomie XIV i XV wieku Wenecja podporządkowała sobie wiele miast kupieckich: Padwę , Vicenzę , Weronę , Brescię , Bergamo , Rawennę , Faenzę , Cremonę , Friuli . W 1489 udało jej się podporządkować Królestwo Cypru . Poważnym ciosem dla Wenecji stało się zdobycie Konstantynopola przez Turków .

XVI-XVII wiek

Flota wenecka toczyła zażarte walki z berberyjskimi piratami, którzy usiłowali zapanować nad Morzem Śródziemnym. Z uwagi na rozwój kontaktów z Nowym Światem i zmianę układu szlaków handlowych, Wenecja utraciła swój uprzywilejowany status, choć pozostała najbogatszym państwem śródziemnomorskim.

XVIII wiek

W XVIII wieku Republika św. Marka miała już za sobą okres świetności. Imperium Habsburgów w XVIII wieku poprzez swoje porty (przede wszystkim Triest ) wyrosła na groźnego konkurenta handlowego. Władał nią tak jak dotychczas doża wenecki . Do posiadłości weneckich należały zarówno samo miasto Wenecja jak i tzw. terraferma . Obie te części składowe państwa zarządzane były w odmienny sposób.

Republika traciła swe posiadłości takie jak Morea , którą zagarnęli Turcy w 1716 roku, Wenecja z centrum handlu powoli zmieniała się w europejskie centrum rozrywki ( karnawał ) i turystyki ( Grand Tour ). W Republice rozkwitały sztuki, zwłaszcza muzyka ( Tomaso Albinoni , Antonio Vivaldi , Alessandro Marcello ) i malarstwo ( Canaletto , Giovanni Battista Tiepolo ).

Stanowisko doży weneckiego pełnili w XVIII wieku kolejno : Silvestro Valiero 1694-1700, Alvise Mocenigo 1700-1709, Giovanni Cornaro 1709-1722, Sebastiano Mocenigo 1722-1732, Carlo Ruzzini 1732-1735, Alvise Pisani 1735-1741, Pietro Grimani 1741-1752, Francesco Loredano 1752-1762, Marco Foscarini 1762-1763, Alvise Giovanni Mocenigo 1763-1779, Paolo Renier 1779-1789, Ludovico Manin 1789-1797.

Sukcesem Alvise Mocenigo było to, ze Republika Wenecka pozostała neutralna gdy toczyła się wojna o sukcesję hiszpańską ( 1700 - 1714 ). Wojna z Turcją rozpoczęła się w 1714 . Agresorem była Turcja , a Wenecja była do wojny nieprzygotowana. Stracono prowincję grecką Morea , obroniono jednak Korfu (1715) i Dalmację. Tak rozpoczęła się era pokoju, która trwała aż do upadku Republiki w roku 1797.

Sebastiano Mocenigo dokonał w latach dwudziestych korekty granic po wojnie tureckiej. Carlo Ruzzini utrzymał neutralność Republiki.

Ważny periodyk oświeceniowy Gazzetta Veneta wychodziła od roku 1760 do 1762.

Republika została zlikwidowana w 1797 w wyniku pokoju w Campo Formio .

Posiadłości Wenecji

Republika Wenecka około roku 1000
Wschodnie Morze Śródziemne w 1450

     Posiadłości weneckie

      Posiadłości genueńskie

      Księstwo Naksos

      Zakon joannitów

      Cesarstwo Bizantyńskie

Jednym ze strategicznych celów polityki Wenecji było utworzenie na wybrzeżach i wyspach wschodniej części Morza Śródziemnego łańcucha portów zapewniających bezpieczną żeglugę własnej flocie. Sieć ta była tworzona przez całe późne średniowiecze i w dużej części przetrwała do czasów nowożytnych i likwidacji Republiki w 1797. Do posiadłości weneckich należały między innymi:

Zobacz też

Przypisy

  1. Jeśli nie liczyć San Marino , którego status przez wieki trudno uznać za państwowy.


Inne hasła zawierające informacje o "Republika Wenecka":

Dziady (zwyczaj) ...

Biskup ...

Brescia ...

Tiumeń ...

1972 ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Włosi ...

Stanisław Konarski ...

1986 ...

Boris Blacher ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Republika Wenecka":

010b. Rzym (plansza 4) ...

010c. Rzym (plansza 3) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie