Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Siergiej Szpigelglas

Siergiej Szpigelglas

Siergiej Michajłowicz Szpigelglas (ur. 29 kwietnia 1897 , zm. 1938 ), wysoki funkcjonariusz radzieckich organów bezpieczeństwa i wywiadu, m.in. naczelnik Departamentu VII (wywiad zagraniczny) Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Państwowego NKWD ( GUGB -NKWD).

Przed I wojną światową studiował na Uniwersytecie Moskiewskim. W 1917 roku zaciągnął się do armii rosyjskiej , służył w 42 pułku zapasowym. Do organów bezpieczeństwa ( Czeka ) wstąpił zaraz po rewolucji październikowej, służył jako oficer w Oddziale Oddzielnym (OO) Czeka, zajmującym się m.in. kontrolą Armii Czerwonej . W następnych latach wykonywał specjalne zadania w wielu miastach, m.in. w Orszy i Mińsku . Dzięki znajomości takich języków jak francuski , niemiecki i polski , wykonywał często zadania za granicą, m.in. w 1926 roku pracował w Mongolii , a następnie w Japonii i jako nielegał we Francji . W 1936 roku został mianowany zastępcą Abrama Słuckiego , komisarza bezpieczeństwa państwowego II rangi, ówczesnego naczelnika wywiadu zagranicznego (Departament VII Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Państwowego NKWD ), a w 1938 roku jego następcy, Zelmana Pasowa . W czasie sprawowania tej funkcji (zastępcy naczelnika), ponownie często wyjeżdżał za granicę, m.in. do Niemiec i ogarniętej wówczas wojną domową Hiszpanii . Po aresztowaniu Słuckiego i Pasowa, podczas wielkich czystek w NKWD , Szpigelglas stanął na czele Departamentu VII GUGB czyli wywiadu zagranicznego. W czasie pełnienia obowiązków naczelnika wywiadu przeszedł krótki kurs i wykładał w pierwszej szkole wywiadu NKWD SZON , utworzonej w 1938 roku. Czystki jakie szalały od pewnego czasu w NKWD dotknęły i jego, został aresztowany w 1938 roku, oskarżony o szpiegostwo i powiązania z wrogami ludu, następnie rozstrzelany.

Siergiej Szpigelglas, po wielu latach starań członków rodziny i przyjaciół, został zrehabilitowany.


Inne hasła zawierające informacje o "Siergiej Szpigelglas":

Tiumeń ...

1977 ...

1863 ...

Sputnik 1 ...

1925 ...

Siergiej Muchanow ...

1966 ...

Zimna wojna ...

Szaraszka ...

Masakry więzienne NKWD 1941 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Siergiej Szpigelglas":

Historia informatyki część II (plansza 23) ...

218 Oblicza światowej kultury (plansza 13) ...

206 Kultura, nauka i sztuka okresu międzywojennego (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie