Wybory parlamentarne w Polsce 1922
Sejm
Wyborcy z całego obszaru Polski wybierali 444 posłów, z czego 372 z list okręgowych, zaś 72 z list państwowych. Kraj został podzielony na 64 okręgi wyborcze. Miasto Stołeczne Warszawa stanowiło oddzielny okręg wyborczy. Wymienione niżej okręgi wyborcze wybierają posłów:
- Okręg nr 1 - miasto stołeczne Warszawa - 14,
- Okręg nr 2 - Warszawa powiat - 5,
- Okręg nr 3 - Siedlce - 4,
- Okręg nr 4 - Ostrów Mazowiecka - 4,
- Okręg nr 5 - Białystok - 6,
- Okręg nr 6 - Grodno - 4,
- Okręg nr 7 - Łomża - 4,
- Okręg nr 8 - Ciechanów - 5,
- Okręg nr 9 - Płock - 5,
- Okręg nr 10 - Włocławek - 5,
- Okręg nr 11 - Łowicz - 5,
- Okręg nr 12 - Błonie - 6,
- Okręg nr 13 - Łódź miasto - 7,
- Okręg nr 14 - Łódź powiat - 6,
- Okręg nr 15 - Konin - 6,
- Okręg nr 16 - Kalisz - 7,
- Okręg nr 17 - Częstochowa - 6,
- Okręg nr 18 - Piotrków Trybunalski - 5,
- Okręg nr 19 - Radom - 7,
- Okręg nr 20 - Kielce - 5,
- Okręg nr 21 - Będzin - 6,
- Okręg nr 22 - Sandomierz - 5,
- Okręg nr 23 - Iłża - 6,
- Okręg nr 24 - Łuków - 6,
- Okręg nr 25 - Biała Podlaska - 4,
- Okręg nr 26 - Lublin - 6,
- Okręg nr 27 - Zamość - 5,
- Okręg nr 28 - Krasnystaw - 5,
- Okręg nr 29 - Tczew - 5,
- Okręg nr 30 - Grudziądz - 4,
- Okręg nr 31 - Toruń - 5,
- Okręg nr 32 - Bydgoszcz - 6,
- Okręg nr 33 - Gniezno - 5,
- Okręg nr 34 - Poznań miasto - 4,
- Okręg nr 35 - Poznań powiat - 4,
- Okręg nr 36 - Szamotuły - 5,
- Okręg nr 37 - Ostrów Wielkopolski - 6,
- Okręg nr 38 - Chorzów - 5,
- Okręg nr 39 - Katowice - 5,
- Okręg nr 40 - Cieszyn - 7,
- Okręg nr 41 - Kraków miasto - 4,
- Okręg nr 42 - Kraków powiat - 8,
- Okręg nr 43 - Wadowice - 7,
- Okręg nr 44 - Nowy Sącz - 6,
- Okręg nr 45 - Tarnów - 7,
- Okręg nr 46 - Jasło - 6,
- Okręg nr 47 - Rzeszów - 7,
- Okręg nr 48 - Przemyśl - 6,
- Okręg nr 49 - Sambor - 6,
- Okręg nr 50 - Lwów miasto - 4,
- Okręg nr 51 - Lwów powiat - 7,
- Okręg nr 52 - Stryj - 6,
- Okręg nr 53 - Stanisławów - 9,
- Okręg nr 54 - Tarnopol - 10,
- Okręg nr 55 - Złoczów - 9,
- Okręg nr 56 - Kowel - 5,
- Okręg nr 57 - Łuck - 6,
- Okręg nr 58 - Krzemieniec - 5,
- Okręg nr 59 - Brześć nad Bugiem - 5,
- Okręg nr 60 - Pińsk - 5,
- Okręg nr 61 - Nowogródek - 6,
- Okręg nr 62 - Lida - 7,
- Okręg nr 63 - Wilno - 5,
- Okręg nr 64 - Święciany - 6.
Senat
Senatorów wybrano w liczbie 111, z czego 93 z list okręgowych, zaś 18 z list państwowych. Każde województwo stanowiło oddzielny okręg wyborczy. Miasto Stołeczne Warszawa stanowiło oddzielny okręg wyborczy. Wymienione poniżej okręgi wybierają senatorów:
- woj. pomorskie - 3,
- woj. poznańskie - 7,
- woj. śląskie - 4,
- woj. krakowskie - 7,
- woj. lwowskie - 9,
- woj. stanisławowskie - 4,
- woj. tarnopolskie - 5,
- woj. wołyńskie - 5,
- woj. lubelskie - 7,
- woj. kieleckie - 9,
- woj. łódzkie - 8,
- woj. warszawskie -7,
- M. St. Warszawa - 4,
- woj. białostockie - 4,
- woj. poleskie - 3,
- woj. nowogródzkie - 3,
- woj. wileńskie - 4.
Wyniki w skali kraju
Wybory do Sejmu RP I kadencji odbyły się 05.11.1922, a do Senatu RP I kadencji, tydzień później, 12.11.1922. Ogółem oddano 8.812.901 głosów (tj. 68% uprawnionych), w ich wyniku poszczególne komitety uzyskały następującą ilość mandatów:
Udział poszczególnych list wyborczych w wyborach do Sejmu 1922 r.
Numer listy | Nazwa listy | Mandaty uzyskane w okręgach | Mandaty z list państwowych | Ogółem |
---|
1 |
PSL - Piast
| 58 | 12 | 70 |
2 |
PPS
| 34 | 7 | 41 |
3 |
PSL "Wyzwolenie"
i "Lewica Ludowa" | 41 | 8 | 49 |
4 | Ogólny (Powszechny) Żydowski Związek Robotniczy w Polsce (
Bund
) | - | - | - |
5 | Komunistyczny Związek Proletariatu Miast i Wsi | 2 | - | 2 |
6 | Związek Rad Ludowych | - | - | - |
7 |
Narodowa Partia Robotnicza
| 15 | 3 | 18 |
8 |
Chrześcijański Związek Jedności Narodowej
[1] | 134 | 29 | 163 |
10 | Unia Narodowo-Państwowa | - | - | - |
11 | Żydowski Robotniczy Komitet Wyborczy (Poalej-Syjon) | - | - | - |
12 | Polskie Centrum[2] | 6 | - | 6 |
13 | PSL - "Lewica" | 2 | - | 2 |
14 | Centrum Mieszczańskie | - | - | - |
15 | Chłopskie Stronnictwo Radykalne | 4 | - | 4 |
16 |
Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej
| 55 | 11 | 66 |
17 | Komitet Zjednoczonych Stronnictw Narodowo-Żydowskich | 13 | 2 | 15 |
18 | Komitet Wyborczy Inwalidów i Zdemobilizowanych Wojskowych | - | - | - |
20 | Żydowski Demokratyczny Blok Ludowy | 1 | - | 1 |
22 | Państwowe Zjednoczenie na Kresach | - | - | - |
24;25 | Związek Narodowo-Żydowski (Syjoniści Zachodniej Małopolski) | 2 | - | 2 |
26;28-29 | Agrarna Ukraińska Chłopska Partia (Chliboroby)[3] | 5 | - | 5 |
| Ogółem | 372 | 72 | 444 |
[4]
Wyniki wyborów do sejmu z podziałem na poszczególne okręgi wyborcze
1. Okręg wyborczy nr 1 - miasto stołeczne Warszawa
564 264 uprawnieni do głosowania403 795 liczba głosujących401 504 głosy ważnie oddane 2 291 unieważnione głosy71,56 % frekwencja
168 582 41,75% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 7 mandatów 83 241 20,62% Polska Partia Socjalistyczna - 3 mandaty 50 558 12,52% Blok Mniejszości Narodowych RP - 2 mandaty 26 920 6,67% Komunistyczny Związek Proletariatu Miast i Wsi - 1 mandat 23 204 5,75% Żydowski Demokratyczny Blok Ludowy - 1 mandat 18 986 4,70% Ogólno Żydowski Związek Robotniczy w Polsce Bund 16 804 4,16% Unia Narodowo - Państwowa 6 476 1,60% Polskie Centrum 5 081 1,26% Narodowa Partia Robotnicza
2. Okręg wyborczy nr 2 - Warszawa powiat
167 191 uprawnieni do głosowania127 557 liczba głosujących125 894 głosy ważnie oddane 1 663 unieważnione głosy76,29 % frekwencja
70 673 55,41% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 4 mandaty 14 469 11,34% Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat 12 189 9,56% Blok Mniejszości Narodowych RP 11 226 8,80% Polskie Stronnictwo Ludowe "Piast" 2 061 1,62% Polskie Centrum 1 569 1,23% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” 1 426 1,11% Komunistyczny Związek Proletariatu Miast i Wsi 1 130 0,89% Żydowski Demokratyczny Blok Ludowy 1 060 0,83% Ogólno Żydowski Związek Robotniczy w Polsce („Bund”)
3. Okręg wyborczy nr 3 - Siedlce
125 159 uprawnieni do głosowania 99 111 liczba głosujących 98 863 głosy ważnie oddane 248 unieważnione głosy79,18 % frekwencja
54 353 54,84% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 4 mandaty10 715 10,81% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast”10 379 10,47% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” 7 895 7,97% Polska Partia Socjalistyczna 7 852 7,92% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej 4 601 4,64% Polskie Centrum
4. Okręg wyborczy nr 4 - Ostrów Mazowiecka
165 447 uprawnieni do głosowania120 801 liczba głosujących110 383 głosy ważnie oddane 418 unieważnione głosy66,97 % frekwencja
62 501 51,74% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty 18 883 15,63% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej - 1 mandat 16 538 13,69% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” 4 408 3,65% Polska Partia Socjalistyczna 3 026 2,51% Polskie Centrum 1 437 1,19% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast”
5. Okręg wyborczy nr 5 - Białystok
206 994 uprawnieni do głosowania139 487 liczba głosujących138 877 głosy ważnie oddane 610 unieważnione głosy67,38 % frekwencja
33 072 23,71% Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej - 2 mandaty 31 808 22,80% Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 2 mandaty 30 051 21,54% Polskie Centrum - 1 mandat 20 280 14,54% Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat 4 764 3,42% Narodowa Partia Robotnicza 3 773 2,71% Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” 2 984 2,14% Polska Partia Socjalistyczna
6. Okręg wyborczy nr 6 - Grodno
156 417 uprawnieni do głosowania103 008 liczba głosujących102 384 głosy ważnie oddane 624 unieważnione głosy65,85 % frekwencja
27 968 27,15 % Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 2 mandaty26 732 25,95 % Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej - 1 mandat21 507 20,88 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat12 566 12,20 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” 3 452 3,35 % Polskie Centrum 2 892 2,81 % Polska Partia Socjalistyczna
7. Okręg wyborczy nr 7 - Łomża
147 446 uprawnieni do głosowania115 842 liczba głosujących115 307 głosy ważnie oddane 535 unieważnione głosy78,56 % frekwencja
64 641 55,80 % Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 4 mandaty15 223 13,14 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa”12 333 10,65 % Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej 8 242 7,12 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 7 751 6,69 % Polska Partia Socjalistyczna 1 422 1,23 % Chłopskie Stronnictwo Radykalne
8. Okręg wyborczy nr 8 - Ciechanów
182 402 uprawnieni do głosowania151 208 liczba głosujących150 880 głosy ważnie oddane 328 unieważnione głosy82,89 % frekwencja
83 106 54,96 % Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 4 mandaty20 927 13,84 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 1 mandat16 158 10,69 % Polska Partia Socjalistyczna14 205 9,39 % Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej 9 110 6,03 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 1 017 0,67 % Chłopskie Stronnictwo Radykalne 357 0,24 % Narodowa Partia Robotnicza
9. Okręg wyborczy nr 9 - Płock
159 355 uprawnieni do głosowania131 919 liczba głosujących131 721 głosy ważnie oddane 198 unieważnione głosy82,78 % frekwencja
61 788 46,84 % Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty24 182 18,33 % Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat17 478 13,25 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa”17 052 12,93 % Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej 6 575 4,98 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 219 0,17 % Narodowa Partia Robotnicza
10. Okręg wyborczy nr 10 - Włocławek
150 363 uprawnieni do głosowania122 859 liczba głosujących122 406 głosy ważnie oddane 453 unieważnione głosy81,70 % frekwencja
49 687 40,44 % Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 2 mandaty20 626 16,79 % Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat20 005 16,28 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 1 mandat19 009 15,47 % Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej - 1 mandat 6 705 5,45 % Polskie Centrum 3 992 3,25 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 576 0,47 % Narodowa Partia Robotnicza 34 0,03 % Chłopskie Stronnictwo Radykalne
11. Okręg wyborczy nr 11 - Łowicz
160 610 uprawnieni do głosowania135 116 liczba głosujących134 753 głosy ważnie oddane 363 unieważnione głosy84,12 % frekwencja
46 881 34,70 % Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty30 722 22,74 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat23 838 17,64 % Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat13 758 10,18 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa”13 749 10,18 % Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej 1 451 1,07 % Polskie Centrum 1 134 0,84 % Ogólno Żydowski Związek Robotniczy w Polsce („Bund”) 892 0,66 % Chłopskie Stronnictwo Radykalne 646 0,48 % Narodowa Partia Robotnicza
12. Okręg wyborczy nr 12 - Błonie
185 324 uprawnieni do głosowania152 097 liczba głosujących151 533 głosy ważnie oddane 564 unieważnione głosy82,07 % frekwencja
52 506 54,96 % Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty29 656 19,50 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 1 mandat27 237 17,91 % Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat18 924 12,44 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat13 507 8,88 % Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej 2 138 1,41 % Komunistyczny Związek Proletariatu Miast i Wsi 1 934 1,28 % Narodowa Partia Robotnicza
13. Okręg wyborczy nr 13 - Łódź miasto
274 443 uprawnieni do głosowania223 487 liczba głosujących222 980 głosy ważnie oddane 507 unieważnione głosy81,25 % frekwencja
62 452 27,94 % Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty60 117 26,90 % Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej - 2 mandaty43 683 19,55 % Narodowa Partia Robotnicza - 2 mandaty 19 296 8,64 % Polska Partia Socjalistyczna14 049 6,29 % Komunistyczny Związek Proletariatu Miast i Wsi12 492 5,59 % Ogólno Żydowski Związek Robotniczy w Polsce "Bund"
14. Okręg wyborczy nr 14 - Łódź powiat
201 227 uprawnieni do głosowania176 806 liczba głosujących176 304 głosy ważnie oddane 502 unieważnione głosy82,89 % frekwencja
63 476 35,90 % Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty33 773 19,16 % Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej - 1 mandat28 288 16,05 % Polskie Stronnictwo Ludowe "Piast" - 1 mandat18 618 10,56 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 1 mandat15 396 8,73 % Polska Partia Socjalistyczna11 545 6,55 % Narodowa Partia Robotnicza
15. Okręg wyborczy nr 15 - Konin
195 037 uprawnieni do głosowania170 007 liczba głosujących169 558 głosy ważnie oddane 448 unieważnione głosy87,16 % frekwencja
55 804 32,83 % Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty28 973 17,09 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 1 mandat25 798 15,22 % Polska Partia Socjalistyczna24 865 14,67 % Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej15 063 8,88 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast”12 433 7,33 % Polskie Centrum 3 195 1,88 % Narodowa Partia Robotnicza
16. Okręg wyborczy nr 16 - Kalisz
207 414 uprawnieni do głosowania176 461 liczba głosujących175 934 głosy ważnie oddane 527 unieważnione głosy85,07 % frekwencja
51 841 29,38 % Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 2 mandaty42 226 24,00 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 2 mandaty23 925 13,60 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat20 675 11,75 % Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej - 1 mandat19 566 11,12 % Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat10 407 5,92 % Polskie Centrum 3 818 2,17 % Chłopskie Stronnictwo Radykalne 1 022 0,58 % Narodowa Partia Robotnicza
17. Okręg wyborczy nr 17 - Częstochowa
187 464 uprawnieni do głosowania162 698 liczba głosujących162 117 głosy ważnie oddane 581 unieważnione głosy86,78 % frekwencja
51 409 31,60 % Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty47 045 29,02 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 2 mandaty18 066 11,14 % Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat16 034 9,89 % Polskie Centrum14 500 8,94 % Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej 5 758 3,55 % Polskie Stronnictwo Ludowe "Piast" 3 874 2,39 % Narodowa Partia Robotnicza
18. Okręg wyborczy nr 18 - Piotrków Trybunalski
153 796 uprawnieni do głosowania126 260 liczba głosujących125 558 głosy ważnie oddane 702 unieważnione głosy82,09 % frekwencja
47 854 37,90 % Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty21 728 17,31 % Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej - 1 mandat16 826 13,40 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat12 071 9,61 % Polska Partia Socjalistyczna11 879 9,46 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” 9 072 7,23 % Narodowa Partia Robotnicza 1 670 1,33 % Polskie Centrum 133 0,11 % Chłopskie Stronnictwo Radykalne
19. Okręg wyborczy nr 19 - Radom
219 594 uprawnieni do głosowania175 569 liczba głosujących174 899 głosy ważnie oddane 670 unieważnione głosy79,97 % frekwencja
60 151 34,26 % Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 3 mandaty41 055 23,47 % Polskie Stronnictwo Ludowe "Piast" - 2 mandaty23 524 13,45 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 1 mandat20 506 11,73 % Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat18 458 10,55 % Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej 2 011 1,15 % Polskie Centrum 1 547 0,89 % Narodowa Partia Robotnicza
20. Okręg wyborczy nr 20 - Kielce
169 942 uprawnieni do głosowania144 177 liczba głosujących143 753 głosy ważnie oddane 424 unieważnione głosy84,83 % frekwencja
54 838 38,15 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 3 mandaty39 496 27,48 % Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 2 mandaty14 812 10,30 % Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej14 164 9,85 % Polska Partia Socjalistyczna12 466 8,67 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” 4 627 3,22 % Chłopskie Stronnictwo Radykalne 1 152 0,80 % Polskie Centrum
21. Okręg wyborczy nr 21 - Będzin
198 115 uprawnieni do głosowania159 179 liczba głosujących158 381 głosy ważnie oddane 798 unieważnione głosy80,34 % frekwencja
45 831 28,94 % Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 2 mandaty40 117 25,33 % Polska Partia Socjalistyczna - 2 mandaty33 006 20,84 % Komunistyczny Związek Proletariatu Miast i Wsi - 1 mandat17 490 11,04 % Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej - 1 mandat 8 447 5,33 % Narodowa Partia Robotnicza 6 723 4,25 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa”
22. Okręg wyborczy nr 22 - Sandomierz
171 964 uprawnieni do głosowania141 242 liczba głosujących140 559 głosy ważnie oddane 683 unieważnione głosy82,13 % frekwencja
49 673 35,34 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 2 mandaty33 504 23,84 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 2 mandaty24 925 17,73 % Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 1 mandat15 563 11,07 % Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej14 726 10,48 % Polska Partia Socjalistyczna 1 173 0,83 % Polskie Centrum 510 0,36 % Żydowski Demokratyczny Blok Ludowy 480 0,34 % Chłopskie Stronnictwo Radykalne
23. Okręg wyborczy nr 23 - Iłża
192 673 uprawnieni do głosowania156 876 liczba głosujących156 432 głosy ważnie oddane 448 unieważnione głosy81,37 % frekwencja
54 728 34,99 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie” i „Lewica Ludowa” - 3 mandaty25 167 16,09 % Chrześcijański Związek Jedności Narodowej - 1 mandat22 374 14,30 % Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast” - 1 mandat18 650 11,92 % Polska Partia Socjalistyczna - 1 mandat14 995 9,59 % Blok Mniejszości Narodowych Rzeczypospolitej Polskiej 8 111 5,19 % Polskie Centrum 6 442 4,12 % Chłopskie Stronnictwo Radykalne 2 818 1,80 % Narodowa Partia Robotnicza
24. Okręg wyborczy nr 24 - Łuków
25. Okręg wyborczy nr 25 - Biała Podlaska
26. Okręg wyborczy nr 26 - Lublin
27. Okręg wyborczy nr 27 - Zamość
28. Okręg wyborczy nr 28 - Krasnystaw
29. Okręg wyborczy nr 29 - Tczew
30. Okręg wyborczy nr 30 - Grudziądz
31. Okręg wyborczy nr 31 - Toruń
32. Okręg wyborczy nr 32 - Bydgoszcz
33. Okręg wyborczy nr 33 - Gniezno
34. Okręg wyborczy nr 34 - Poznań miasto
35. Okręg wyborczy nr 35 - Poznań powiat
36. Okręg wyborczy nr 36 - Szamotuły
37. Okręg wyborczy nr 37 - Ostrów Wielkopolski
38. Okręg wyborczy nr 38 - Chorzów
39. Okręg wyborczy nr 39 - Katowice
40. Okręg wyborczy nr 40 - Cieszyn
Przypisy
- ↑ W skład ChZJN weszły m.in.: Związek Ludowo-Narodowy, Narodowo-Chrześcijańskie Stronnictwo Ludowe, Chrześcijańska Demokracja, Narodowa Organizacja Kobiet, Odrodzenie Gospodarcze.Źródło:Historia Polski,PWN 1984,tom IV,cz.2, str.153
- ↑ Wyborcza lista państwowa nr 12 nosiła początkowo nazwę Narodowe Zjednoczenie Ludowe i Stronnictwo Katolicko-Ludowe w Małopolsce "Polskie Centrum"
- ↑ Listy nie przyłączone do list państwowych
- ↑ Historia sejmu polskiego t.II,cz.2,Aneks 30,str. 299