Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Liceum ogólnokształcące

Liceum ogólnokształcące

Liceum ogólnokształcące (z łac. licaeum od gr. Lykeion : szkoła założona przez Arystotelesa ) – rodzaj szkoły średniej w wielu krajach. W Polsce liceum ogólnokształcące od 1999 r. wskutek reformy szkolnictwa jest szkołą ponadgimnazjalną (wcześniej posługiwano się nazwą rodzajową szkoła średnia ).

Nauka w liceum ogólnokształcącym w Polsce trwa trzy lata i kończy się egzaminem maturalnym (przed 2005 r. był to egzamin dojrzałości ).

Spis treści

Historia

Pierwsze w świecie licea wprowadził Napoleon Bonaparte . Dyscyplinę wzorowano w nich na wojskowej, a obowiązującym strojem był mundur.

W czasach nowożytnych był to typ szkoły średniej . Według projektu Jeana A. Condorceta z 1792 r. licea były szkołami o najwyższym stopniu systemu szkół we Francji. Od 1802 liceum było państwową szkołą średnią (lycée).

Polska

W Polsce pierwszymi liceami były Liceum Pińczowskie ( 1551 ), kolegium pijarskie w Piotrkowie Trybunalskim ( 1675 ), Liceum Warszawskie ( 1804 ), Liceum Krzemienieckie ( 1804 ), Liceum im. gen. Wybickiego w Śremie ( 1858 ) oraz Liceum Lubelskie ( 1862 ).

W latach 1932 - 1948 istniały w Polsce dwuletnie licea ogólnokształcące oraz trzyletnie licea pedagogiczne i zawodowe. W 1948 wprowadzono czteroletnie liceum ogólnokształcące i pięcioletnie liceum zawodowe ( technikum ).

Przed reformą szkolnictwa w 1999 r. do liceum przyjmowani byli absolwenci szkół podstawowych . Obecnie w Polsce po ukończeniu sześcioletniej szkoły podstawowej uczeń uczęszcza do trzyletniego gimnazjum . Potem może zdecydować się na trzyletnie liceum ogólnokształcące, trzyletnie liceum profilowane , czteroletnie technikum , bądź dwu- lub trzyletnią szkołę zawodową .

Nauka

By uczyć się w liceum ogólnokształcącym, należy wcześniej ukończyć gimnazjum i podejść do egzaminu gimnazjalnego . Profile w liceach ogólnokształcących dają możliwość nauki przedmiotów na poziomie rozszerzonym (ilość może wynosić od 0 do 4 przedmiotów). Również istnieją klasy dwujęzycznej, w których niektóre przedmioty wykładane są w języku obcym. Uczniowie z takich klas mają możliwość przystąpienia do matury dwujęzycznej. Po ukończeniu szkoły, absolwent może podjąć naukę w szkole policealnej , szkole wyższej (wymagana świadectwo dojrzałości ).

Przedmioty

  • religia (uczniowie uczęszczają na zajęcia na wniosek rodziców lub opiekunów prawnych , w przypadku uczniów pełnoletnich - na wniosek własny) lub etyka,
  • biologia,
  • chemia,
  • fizyka i astronomia,
  • geografia,
  • historia,
  • dwa języki nowożytne,
  • język polski,
  • matematyka,
  • podstawy przedsiębiorczości,
  • przysposobienie obronne,
  • technologia informacyjna,
  • wiedza o kulturze,
  • wiedza o społeczeństwie,
  • wychowanie fizyczne.
  • i zależnie od szkoły mogą być jeszcze: filozofia oraz łacina i kultura antyczna

Wykształcenie

Absolwent, który ukończy liceum ogólnokształcące, będzie posiadał wykształcenie średnie ogólne.

Świadectwo szkolne

W liceum występują dwa rodzaje świadectw szkolnych : premiowane (z ocenami) i zakończenia liceum ogólnokształcącego. Świadectwo ma wymiar A4 i jest drukowany na różowym giloszu .


Inne hasła zawierające informacje o "Liceum ogólnokształcące":

Brno ...

Mioglobina ...

Taylor Swift ...

Janusz Józefowicz ...

Sobieski ...

Ustrój lodowcowy ...

Kowary 1 w Kowarach oraz Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Gielniaka ), gimnazjum, Liceum ogólnokształcące i liceum dla dorosłych (Zespół Szkół Ogólnokształcących. Gimnazjum i Liceum ...

Szczekociny ...

Stanisław Małachowski ...

Tadeusz Rejtan ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Liceum ogólnokształcące":

008b. Grecja (plansza 18) ...

230a Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 11) ...

31. Budżet rodziny (plansza 22) > Literatura: Biernacka M., Korba J., Smutek Z.: Podstawy przedsiębiorczości. Podręcznik do Liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum. Wyd. II. Operon, Gdynia 2009, Gregorczyk S., ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie