Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Architektura barokowa we Flandrii

Architektura barokowa we Flandrii

Fasada kościoła św. Karola Boromeusza w Antwerpii

Po podziale Niderlandów na niepodległą, położoną na północy, Republikę Zjednoczonych Prowincji i Niderlandy Południowe zależne od dworu Habsburgów utrwaliły się różnice w kształtowaniu się architektury na tym terenie Europy . Na jej odmienność ma także wpływ podział społeczeństwa na katolickie południe i protestancką północ. Po podziale Niderlandów na północy kształtuje się sztuka holenderska a na południu flamandzka.

Architektura flamandzka wyrosła z gotyckich i renesansowych tradycji niderlandzkich. Rozwinęła się pod wpływem włoskiego baroku i renesansu dekoracyjnego . Widoczne jest także oddziaływanie zdobnictwa hiszpańskiego i francuskiego rokoko .

W architekturze dominuje budownictwo sakralne. Są to przeważnie trójnawowe kościoły w układzie podłużnym. W budownictwie świeckim raczej kontynuowane są tradycje renesansu. Największy rozkwit przeżywa architektura mieszczańska. Są to zazwyczaj domy cechowe o spokojnych elewacjach o wyraźnym podziale i bogatej dekoracji rzeźbiarskiej. Do najciekawszych należą budynki w Brukseli .

Wśród architektów największe znaczenie osiągnęli:

  • Peter Huyssens – projektant jezuickiego kościoła św. Karola Boromeusza w Antwerpii ( 16141621 ) zrealizowany wraz z Fraçois’em Aguillon’em
  • Jacob Francart (Jacques Francquart) – twórca rozebranego w ok. 1812 r. kościoła jezuitów w Brukseli (ok. 1606 ), kościoła Augustianów w Brukseli ( 1621 ) i Beginek w Mechelen. W swoich prachach wzoruje się na wczesnym baroku rzymskim łącząc go z miejscowymi tradycjami architektury gotyckiej
  • Wenceslas Coebergher (Wenzel Coebergher) - malarz i architekt, projektant kościoła Notre-Dame w Scherpenheuvel (Montaigu), budowli o układzie centralnym zwieńczonego kopułą ( 16091621 ); kościoła św. Augustyna w Antwerpii ( 1615 )
  • Lucas Faydherbe - rzeźbiarz i architekt, projektant kościoła NPMarii w Mechelen powstałego z przebudowy romańskiej budowli. W 1663 r. W środkową część bazyliki wkomponował kolistą nawę zwieńczoną kopułą (kościół Onze-Lieve-Vrouw van Hanswijk)

Swój udział w architekturze miał także Rubens . Jego prywatny dom został zaprojektowany przez samego malarza. Zaprojektował wnętrze i współtworzył fasadę jezuickiego kościoła św. Karola Boromeusza.

Literatura

  • Tadeusz Broniewski, Historia architektury dla wszystkich, Wydawnictwo Ossolineum, 1990 r.
  • Sztuka baroku, red. Rolf Toman, Kōln: Kōnemann 2000
  • Sztuka Świata, t. 7, praca zbiorowa, Wydawnictwo Arkady, 1994 r.
  • David Watkin, Historia architektury zachodniej, Wydawnictwo Arkady 2006 r.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Architektura barokowa we Flandrii":

Pęcice ...

Mieszko II Lambert ...

Linköping ...

Sztuka ...

Brno ...

Klasztor w Pożajściu ...

Kopiec Kościuszki ...

Bernardo Bellotto ...

Zamek Chojnik ...

Sława (miasto) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Architektura barokowa we Flandrii":

011. Cesarstwo Bizantyjskie (plansza 14) ...

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 12) ...

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie