Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Uniwersalny czas koordynowany

Uniwersalny czas koordynowany

Uniwersalny czas koordynowany, UTC ( ang. Universal Time Clock lub Coordinated Universal Time, fr. Temps Universel Coordonné) – wzorcowy czas ustalany na podstawie TAI ( fr. Temps Atomique International), uwzględniający nieregularność ruchu obrotowego Ziemi i koordynowany względem czasu słonecznego . By zapewnić, że Słońce średnio w ciągu roku przechodzi nad południkiem zerowym o godz. 12:00 UTC, z dokładnością nie mniejszą niż 0.9 s , od czasu do czasu do UTC dodawana jest tzw. przestępna sekunda . Operację tę przeprowadza IERS (International Earth Rotation Service).

Coordinated Universal Time jest wyrażany za pomocą 24-godzinnego zegara i wykorzystuje kalendarz gregoriański . Jest używany w nawigacji lotniczej i morskiej, gdzie jest znany pod swoją wojskową nazwą "Zulu time" ("Zulu" w alfabecie fonetycznym odpowiada literze "z", oznaczającej południk zerowy, czyli długość geograficzną 0, w angielskiej miejscowości Greenwich ).

UTC został zdefiniowany przez Comité consultatif international des radiocommunications ( CCIR ), poprzednika Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej . Pełną definicję zawiera CCIR Recommendation 460-4 (plik PDF ; wersja HTML stworzona przez Google ) lub ITU-T Recommendation X.680 (plik PDF; wersja HTML stworzona przez Google) z lipca 1994 roku.

Akronim UTC jest niezależny od języka i odpowiada w języku angielskim nazwie "Coordinated Universal Time", a w języku francuskim "Temps Universel Coordonné". W komunikacji radiowej na morzu i w powietrzu poza określeniem "Czas Zulu" używa się również rozwinięcia akronimu "Universal Time Correct".

W Polsce stosuje się czas UTC(PL) – wprowadzony w 2003 r. ustawowo jako czas urzędowy[1], do zastosowań oficjalnych, udostępniany z dwóch adresów IP[2] przez Główny Urząd Miar , oraz czas UTC (AOS) – podawany do celów naukowych przez jednostkę PAN Obserwatorium Astrogeodynamiczne w Borówcu pod Poznaniem .

Zobacz też

Przypisy

  1. Rozporządzenie z 19 marca 2004 r., dostępne w Internecie, dostęp 2009-02-11 ( Dz. U. z 2004 r. Nr 56, poz. 548 )
  2. Wg "Informacji nt. uruchomienia serwerów czasu w GUM", dostępnej w Internecie, dostęp 2009-02-11 , są to IP 212.244.36.227 i 212.244.36.228

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Uniwersalny czas koordynowany":

Podróżnik ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Dzień Zmarłych ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Adwentyzm ...

Tadeusz Kognowicki ...

Koszykówka ...

Ratusz w Kownie ...

XVI wiek ...

1972 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Uniwersalny czas koordynowany":

Zasady zgodnego z prawem wykorzystywania komputera (plansza 4) ...

12b Prędkość i hamowanie - część 2 (plansza 8) ...

01 Znaki drogowe - znaki zakazu - część 2 (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie