Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

koło podbiegunowe północne

koło podbiegunowe północne - równoleżnik ziemski o szerokości geograficznej 66°33`39"N (na półkuli północnej) lub 66°33`39"S (na półkuli południowej).

Koło podbiegunowe wyznaczone jest przez kąt padania promieni słonecznych równy 0°, w czasie gdy Słońce znajduje się w zenicie nad Zwrotnikiem Raka lub nad Zwrotnikiem Koziorożca. Jego odległość od bieguna wynika z nachylenia osi obrotu Ziemi do płaszczyzny ekliptyki. Gdyby to nachylenie było większe niż 45°, koła podbiegunowe znajdowałoby się bliżej równika niż zwrotniki – z taką konfiguracją mamy do czynienie np. na planecie Uran.

Na wyższych szerokościach geograficznych w dniach przesilenia letniego lub zimowego Słońce przez całą dobę znajduje się pod horyzontem - odpowiednio na półkuli północnej w zimie i na południowej w lecie. Występuje tam wówczas tzw. noc polarna. Sytuacja odwrotna, kiedy Słońce znajduje się cały czas ponad horyzontem, to dzień polarny.

Ze względu na zjawisko refrakcji światła słonecznego w atmosferze ziemskiej obszary występowania nocy polarnych i dni polarnych nie pokrywają się ze sobą. Obszar występowania dni polarnych jest nieco większy niż obszar zawarty wewnątrz koła podbiegunowego i wynosi φ >65°42`, zaś obszar nocy polarnych - nieco mniejszy wynoszący φ >67°24`.


Inne hasła zawierające informacje o "koło podbiegunowe północne":

Rodzimy Kościół Polski ...

Ren ...

Biegun południowy ...

Biegun północny ...

Wag ...

Brescia ...

Mieszko II Lambert ...

Odense ...

Brno ...

Huldrych Zwingli ...


Inne lekcje zawierające informacje o "koło podbiegunowe północne":

02c Pojęcia podstawowe - część 3 (plansza 12) ...

22 Eksploatacja i obsługa pojazdu (plansza 12) ...

106 Walka o hegemonię w Europie w XVI w. (plansza 18) ...


Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie