Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Władysław Żeleński (prawnik)

Władysław Żeleński (prawnik)

Władysław Żeleński, Paryż , 12 sierpnia 2001 r.
Uroczystości pogrzebowe Władysława Żeleńskiego w Kościele Polskim w Paryżu , 30 czerwca 2006 r.
Uroczystości pogrzebowe Władysława Żeleńskiego w Kościele Polskim w Paryżu , 30 czerwca 2006 r.

Władysław Żeleński (ur. 11 lipca 1903 w Parchaczu (obecna Ukraina ), zm. 25 czerwca 2006 w Paryżu ) – polski prawnik, historyk i publicysta, mieszkający we Francji od zakończenia II wojny światowej .

Syn Stanisława Gabriela Żeleńskiego (brata Tadeusza Boya-Żeleńskiego ) i Izabelli z Madeyskich. Wnuk kompozytora Władysława Żeleńskiego . Początkowo mieszkał w Krakowie , potem studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie . Przed II wojną światową był prokuratorem w warszawskim Sądzie Okręgowym. W 1935 r. był współoskarżycielem w procesie o zabójstwo ministra spraw wewnętrznych II Rzeczypospolitej płk. Bronisława Pierackiego .

Od września 1939 r. podchorąży w Armii Polskiej we Francji . W 1940 r.walczył w Lotaryngii i Wogezach . Awansował do stopnia porucznika, internowany w Szwajcarii . Po zakończeniu wojny zamieszkał w Paryżu .

Działał społecznie, wraz z żoną, Marią Adelą Żeleńską z d. Bohomolec ( 1897 - 1997 , m.in. tłumaczką literatury polskiej na j. francuski) w Towarzystwie Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji, dzięki niemu odrestaurowano wiele grobów na różnych cmentarzach francuskich (zwłaszcza w Montmorency ). Był także działaczem Stowarzyszenia polskich Kombatantów.

Wieloletni współpracownik paryskiej "Kultury" i wydawanych przez Jerzego Giedroycia Zeszytów Historycznych. Jego archiwum znajduje się obecnie w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu , a składa się na nie ponad 1200 egz. książek i czasopism, gł. poloników wydawców emigracyjnych.

Był bratankiem Tadeusza Boya-Żeleńskiego . Jego wypowiedzi o Boyu emitowane były m.in. w filmie dokumentalnym pt. Biografie – Tadeusz Boy-Żeleński (Polska 1993 ; Scenariusz: Tomasz Kamiński ). To on właśnie, jak sam uważał, po wybuchu II wojny światowej zaproponował Boyowi wyjazd na wschód, mimo woli przyczyniając się w ten sposób do śmierci pisarza w 1941 r. – jednego z profesorów polskich wyższych uczelni i ich rodzin, zabitych przez Niemców we Lwowie w lipcu 1941 r. W latach 70. opublikował szereg artykułów w londyńskich "Wiadomościach" na temat tej zbrodni. W niemieckim piśmie "Die Welt" sprostował informację, jakoby mord dokonany na profesorach (w tym na Boyu) był na tle rasowym, (tj. że zamordowani mieliby być Żydami). W latach 90. złożył w Archiwum Akt Nowych nieznane dotychczas dokumenty procesowe niemieckich organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, dotyczące zabójstwa, dzięki czemu 25 lutego 2003 w oddziale IPN w Rzeszowie podjęto ponownie, umorzone wcześniej (w 1969 r.) śledztwo w tej sprawie.

Został pochowany 30 czerwca 2006 r. na cmentarzu w Montmorency ( Francja ).

Twórczość (wybór)

Ponadto: liczne teksty w pismach: "Kultura" i "Zeszyty Historyczne" ( Paryż ).

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Władysław Żeleński (prawnik)":

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe ...

Sztuka ...

Wiktor Sukiennicki ...

Władysław Komar ...

1499 ...

XVI wiek ...

1972 ...

Stanisław Narutowicz ...

Elegia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Władysław Żeleński (prawnik)":

218b Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 4) ...

230b Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 4) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie