Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Międzynarodowa Unia Paneuropejska

Międzynarodowa Unia Paneuropejska

Flaga ruchu paneuropejskiego
Jedna z wcześniejszych flag ruchu paneuropejskiego

Międzynarodowa Unia Paneuropejska – organizacja promująca paneuropeizm, ideę zjednoczenia Europy .

Po zakończeniu I wojny światowej Richard Coudenhove-Kalergi opublikował książkę pt. Paneuropa. Mówił w niej, m.in. o powstaniu Stanów Zjednoczonych Europy . Koncepcja taka zyskała sporą popularność wśród elit ówczesnej Europy i już w 1926 r. odbył się w Wiedniu ( Austria ) I Kongres Paneuropejski. W 1927 r. odbył się II kongres, tym razem w Brukseli ( Belgia ), na którym honorowym przewodniczącym Unii Paneuropejskiej , założonej w 1924 został Aristide Briand . W 1929 r. Briand przedstawił ideę Stanów Zjednoczonych Europy na obradach Ligi Narodów – zaproponował ideę federacji narodów europejskich opartej na solidarności i współpracy politycznej i społecznej, co spotkało się z poparciem wielu ekonomistów, wśród nich Johna Maynarda Keynesa . W 1931 francuski polityk Edouard Herriot opublikował książkę "Stany Zjednoczone Europy". Wielki kryzys gospodarczy w latach 1929-1933, rozwój faszyzmu i późniejsza II wojna światowa na długie lata zahamowały jednak ruch na rzecz unifikacji Europy.

Spis treści

Flaga Międzynarodowej Unii Paneuropejskiej

pierwotna wersja flagi

Autorem projektu flagi Unii jest Richard Coudenhove-Kalergi . Pierwotnie Unia posiadała sztandar w kolorze niebieskim, na którym centralnie umieszczone był złoty okrąg symbolizujący słońce , a na nim czerwony krzyż. Później na wzór flagi europejskiej dodano okrąg składający się z 12 złotych gwiazd.

Na temat tego sztandaru Caudenhove-Kalergi powiedział:

Znakiem, w którym zjednoczą się paneuropejczycy wszystkich państw jest krzyż słoneczny : czerwony krzyż na złotym słońcu, symbol ludzkości i rozumu. Ta flaga miłości i ducha powinna kiedyś powiewać od Portugalii po Polskę nad jednym mocarstwem światowym pokoju i wolności[1]".

Autor dodatkowo tak opisywał flagę i jej symbolikę

Flaga zawiera trzy symbole: słońce, czerwony krzyż i błękitne niebo. W ten sposób jednoczy symbole cywilizacji grecko-łacińskiej i chrześcijaństwa, dwa podstawowe elementy współczesnej Europy. Słońce jest wiecznym symbolem światła, ducha, postępu, dobrobytu i prawdy. (…) Czerwony krzyż jest uznawany przez cały świat, przez narody chrześcijańskie i niechrześcijańskie, jako symbol międzynarodowej działalności charytatywnej i braterstwa ludzi. (…) Błękitne niebo, naturalne tło Słońca, jest symbolem pokoju[2].

Flaga opracowana przez Coudenhove-Kalergi była używana już od 1923 r., choć oficjalnie została przyjęta na pierwszym Kongresie paneuropejskim w Wiedniu w 1926 roku.

Przypisy

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Międzynarodowa Unia Paneuropejska":

Adwentyzm ...

1499 ...

Szkoci ...

Nowa Anglia ...

Janusz Józefowicz ...

Romeo i Julia (film 1996) ...

Zygmunt III Waza ...

Harrachov ...

1878 ...

Handel ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Międzynarodowa Unia Paneuropejska":

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 19) ...

226 Procesy integracyjne w Europie Zachodniej (plansza 9) ...

220 Bilans II wojny światowej (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie