Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Bydgoskie Przedmieście

Bydgoskie Przedmieście

Herb Torunia
Bydgoskie Przedmieście
dzielnica Torunia
Statusdzielnica
Założono1829
Strefa numeracyjna (+48) 056
Kod pocztowy 87-100

Bydgoskie Przedmieście (niem. Bromberger Vorstadt) - jedna z prawobrzeżnych dzielnic Torunia .

Spis treści

Pochodzenie nazwy dzielnicy

Toruń, domy z muru pruskiego przy ul. Bydgoskiej

Osiedle stanowiło kiedyś tereny podmiejskie Torunia, skierowane w stronę Bydgoszczy . Było pierwszym osiedlem kompleksowo zabudowanym na taką skalę poza granicami Starego Miasta (murów miejskich). Było także usytuowane za średniowieczną "Bramą Starotoruńską".

Obecnie jest dzielnicą położoną w bezpośrednim sąsiedztwie centrum, jednak ze względów historycznych zachowano w nazwie słowo "Przedmieście".

Historia

Najwcześniejsze ślady bytności człowieka na tym obszarze sięgają neolitu - przy ul. Mickiewicza odkryto ślady kultury pucharów lejkowatych . W średniowieczu część dzisiejszego Bydgoskiego Przedmieścia położoną najbliżej Wisły - tzn. Rybaki , zamieszkiwali rybacy i flisacy, na terenie przedmieścia była także wydobywana glina służąca za surowiec toruńskim cegielniom. W tamtym okresie osiedle miało charakter podmiejskich rezydencji oraz rozległych ogrodów bogatszej części mieszkańców.

Bydgoskie Przedmieście, ul. Sienkiewicza, atlant wspierający wykusz

W 1797 powstał tu bardzo efektowny, najstarszy w Polsce ogród zoobotaniczny , który zgodnie z wolą zmarłego 27 czerwca 1827 r. założyciela, Johanna Gottlieba Schultza, stał się własnością Gimnazjum Toruńskiego .

W XIX wieku Bydgoskie Przedmieście stało się placem intensywnej zabudowy, dla przeżywającego duży rozkwit Torunia, któremu brakowało terenów pod inwestycje w ciasnej zabudowie średniowiecznej Starówki . W roku 1817 powstał zamysł stworzenia rozległego Parku Miejskiego, który z racji tego, iż swym zasięgiem obejmował tereny użytkowane wcześniej przez cegielnię, nazwany został "Parkiem Cegielnia" ("Ziegelei-Park"). Jest to jeden z najstarszych parków w Polsce o charakterze otwartym (udostępnionym publicznie).

W roku 1884 na zachodnim skraju dzielnicy powstały koszary ułanów. Na przełom XIX i XX w. przypada gwałtowny rozwój budownictwa mieszkaniowego - powstała m.in.: zabudowa ulicy Mickiewicza (ówczesnej Mellienstrasse), przełom wieków to także okres powstania kompleksu koszar oraz budynków szkolnych przy dzisiejszej ul. Sienkiewicza (ówczesnej Schulstrasse i Pestalozzistrasse - pn. część ulicy).

16 maja 1891 r. Bydgoskie Przedmieście zostało połączone linią tramwajową z centrum Torunia - tu też ulokowano zajezdnię tramwajową . W okresie międzywojennym na terenie dzielnicy ulokowane zostały dwie z pięciu placówek dyplomatycznych Torunia (niemiecka i belgijska), natomiast w okresie okupacji hitlerowskiej w jednej z kamienic przy ul. Bydgoskiej mieścił się posterunek Gestapo .

Zawsze należała do eleganckiej, prestiżowej dzielnicy elit. W okresie PRL zabrano kamienice prawowitym właścicielom i przydzielono je osobom przypadkowym. Spowodowało to spore zaniedbania w utrzymaniu infrastruktury. Obecnie trwa proces sprzedaży prywatnym właścicielom, dzielnica odzyskuje dawny blask.

Charakter osiedla

Brama "Parku Cegielnia" w Toruniu

Dzielnica graniczy od zachodu z Portem Drzewnym, od północy z Bielanami , od wschodu ze Starówką , a od południa z Wisłą .

W przeważającej części są tu reprezentacyjne, zabytkowe secesyjne kamienice XIX-wieczne oraz rezydencje jednorodzinne, często o charakterze zabudowy szachulcowej (tzw. mur pruski ). Wzdłuż ulicy Słowackiego stoją stare przedwojenne wille Torunia. Po wojnie zabrano je prawowitym właścicielom i poprzez zarząd ADM oddano w użytkowanie rodzinom bezdomnym, przez co ich część uległa zniszczeniu i nie była modernizowana, niejednokrotnie nawet przez cały PRL . Państwowa własność i brak należytego nadzoru właścicielskiego przez prawie 50 lat stały się głównym źródłem zaniedbań. Obecnie trwa żmudny proces wykupu, reprywatyzowania i modernizowania kamienic.

Popiersie Schillera z Ławki Schillera w Toruniu

Zabudowa zabytkowa jest częściowo uzupełniana nowymi plombami, kamienicami lub budynkami wielorodzinnymi, zazwyczaj o niższej zabudowie (2-3 piętrowe).

Południową część osiedla stanowi najstarszy publiczny Park Miejski na ziemiach polskich, założony w 1817 roku (niektóre źródła: 1822 ). Piękny, zabytkowy, z liczną architekturą parkowo-ogrodową (fontanny, ławeczki, staw z łabędziami, tor saneczkowy, tereny rekreacyjne nad Wisłą. Rarytasem jest świeżo odrestaurowana dzięki staraniom toruńskiego fotografika Jacka Chmielewskiego ławka Schillera, na cześć wielkiego niemieckiego pisarza epoki romantyzmu.

W części wschodniej znajduje się najstarszy w kraju Ogród Zoobotaniczny , założony w 1797 roku przez J.G. Schultza. Obecnie poza ogromnymi zbiorami botanicznymi i bogatymi zoologicznymi posiada także ptaszarnię i herpetarium . Największymi zwierzętami ogrodu są żubry i niedźwiedzie.

Od zachodu znajduje się zabytkowa hala wystawowa , zaprojektowana przez architekta K. Ulatowskiego w stylu mauretańskim i wybudowana w 1928 roku. Obecnie mieści zmodernizowane Centrum Targowe PARK Targi Toruńskie . Wystawowe ogrody w stylu francuskim, zniszczone w okresie PRL, są obecnie odrestaurowywane, a zieleń - odtwarzana.

Infrastruktura

Wnętrze zajezdni tramwajowej
Centrum Targowe Park w Hali Wystawowej

Osiedle posiada szkoły, przedszkola, liczne placówki handlowe. Bardzo dobra infrastruktura rekreacyjna (elegancki Park Miejski w stylu angielskim). Dwa kościoły, trzy stacje benzynowe. Kilkanaście mniejszych placówek handlowych, na terenie po Polsporcie powstał Pasaż Zieleniec wraz z supermarketem Piotr i Paweł . Jest to pierwsza z większych placówek handlowych w tej dzielnicy. Na zachodnim skraju osiedla budowane są dwie duże placówki handlowe z galeriami handlowymi:

  • na terenie po Stadionie Żużlowym (kapitał zachodni) – Centrum Plaza
  • duże tereny po Polchemie (kapitał toruński)

Komunikacja:

Na terenie osiedla znajduje się także Miejskie schronisko dla zwierząt, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna , stadnina koni, Caritas Toruń Diecezji Toruńskiej, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych , oddział ZUS , Książnica Kopernikańska w Toruniu , Urząd Dozoru Technicznego , Biuro Pomorskie PAH , Urząd Statystyczny i wiele innych. W dzielnicy siedzibę ma Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika , Wydział Sztuk Pięknych oraz niektóre instytuty i zakłady UMK. Istnieją tu także dwa wojewódzkie szpitale: Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny oraz Wojewodzki Osrodek Lecznictwa Psychiatrycznego.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Toruń, dom na rogu Słowackiego i Matejki
Detal zdobiący drzwi kamienicy przy ul. Konopnickiej
Siedziba Konsulatu Generalnego III Rzeszy w Toruniu dzisiaj (budynek w głębi)

Bydgoskie Przedmieście jest najbardziej, obok Starówki , wypełnionym zabytkami osiedlem w Toruniu .

  • Park Miejski, jeden z najstarszych publicznych parków miejskich w Polsce, został założony w 1817 . Obejmuje 25 ha (z czego 0,5 ha to układ wodny), znajdująca się tu niegdyś restauracja Gustava Behrenda (4 000 miejsc, muszla koncertowa) uchodziła za największe miejsce wycieczkowe w Prusach Zachodnich . Wśród elementów architektury parkowej znajduje się:
    • odrestaurowana ławka Schillera, upamiętniająca niemieckiego pisarza epoki romantyzmu
    • staw z łabędziami
    • rzadkie założenia parkowe o bogatej florystyce i charakterze parków angielskich
    • elementy małej architektury, rzeźby
    • tor saneczkowy
  • Ogród Zoobotaniczny , najstarszy, założony w 1797 ogród w Polsce . Ogród jest sukcesywnie rozbudowywany, posiada bardzo bogaty zbiór roślin, zwierzynę krajową i zagraniczną, herpetarium i ptaszarnię . Jego powierzchnia wynosi prawie 4 ha, zgromadzono na niej 55 gatunków drzew, 24 gatunki krzewów i około 50 gatunków zwierząt. W ogrodzie aktywnie działa Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej. Organizowanych jest wiele imprez dla dzieci i młodzieży m.in. festyny z okazji Dnia Dziecka oraz wystawy, w tym Wystawa Fotografii Przyrodniczej "Toruń w obiektywie". Znajduje się tu:
    • zabytkowy dworek z XVIII wieku , zbudowany na średniowiecznych fundamentach (prawdopodobnie krzyżackiej wieży obserwacyjnej). Według jednej z legend w miejscu dworku miała się niegdyś znajdować świątynia Wenery , postawiona przez rzymskiego legionistę Thorundusa - legendarnego założyciela Torunia
    • Zabytkowa drewniana willa Laegnera z unikalną polichromowaną boazerią z 1900 , przeniesiona w 2002 z dzielnicy Mokre z ul. Kościuszki 73 i odrestaurowana.
    • obelisk-pomnik ku czci twórcy ogrodu J. Schultza w 1797 roku, z charakterystyczną figurką ptaka
    • grobowiec założyciela Ogrodu Johanna Gottlieba Schultza
  • zajezdnia tramwajowa powstała po roku 1891 , wielokrotnie rozbudowywana
  • kompleksy koszar (ul. Asnyka, Mickiewicza oraz Sienkiewicza)
  • obiekty związane z fortową Twierdzą Toruń , m.in.: Fort IX (fort artyleryjski pośredni powst. w l. 1882 - 1885 noszący imię Bolesława Chrobrego - do r. 1920 Heinricha von Plauen)
  • kompleks budynków szkolnych położony wzdłuż ul. Sienkiewicza (obecnie m.in.: Wydział Sztuk Pięknych UMK oraz V Liceum Ogólnokształcące)
  • dawny przytułek dla starców i sierot (Siechenhaus Wilhelm August Stiftung) z r. 1886 (ul. Sienkiewicza)
  • budynek dawnego szpitala obywatelskiego przy ul. Słowackiego
  • budynki mieszkalne (głównie okazałe kamienice czynszowe skupione wzdłuż ul. Mickiewicza) oraz wille zbudowane w technice szachulcowej (m.in. dom w typie tzw. Doppelhaus przy ul. Bydgoskiej 34/36)
  • szachulcowy budynek (ul. Bydgoska 26), w którym od roku 1921 działał pensjonat "Zofijówka" - mieszkali tu m.in.: Stanisław Przybyszewski , Stanisław Ignacy Witkiewicz , Juliusz Osterwa
  • przystanek tramwaju konnego "Grzybek" - obiekt architektury parkowej powstały w roku 1843 , później użytkowany jako przystanek tramwaju konnego
  • gmach Dyrekcji Okręgowej Lasów Państwowych przy ul. Mickiewicza, projektu K. Ulatowskiego
Maszkaron - ozdoba kamienicy przy ul. Bydgoskiej

Galeria

Stare pocztówki

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Bydgoskie Przedmieście":

Bernardo Bellotto ...

Traktaty welawsko-bydgoskie ...

Toruń 1903 . Inne dzielnice, okolice ToruniaPoza zespołem Starego Miasta znajdują się również liczne zabytki: Bydgoskie Przedmieście ruiny zamku Dybowskiego ruiny zamku w Złotorii zespół obiektów pruskiej Twierdzy Toruń z ...

André Breton ...

Sanok ...

Bydgoskie Przedmieście Herb ToruniaBydgoskie Przedmieściedzielnica Torunia StatusdzielnicaZałożono1829 Strefa numeracyjna (+48) 056 Kod pocztowy 87-100Bydgoskie Przedmieście (niem. Bromberger Vorstadt) - jedna ...

Uniwersytet Warszawski ...

Zofia Nałkowska ...

Maria Skłodowska-Curie ...

Trolejbus ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bydgoskie Przedmieście":

Historia Ikara - inspiracją do rozważań o naturze ludzkiej (plansza 7) ...

218 Oblicza światowej kultury (plansza 6) ...

231 Upadek komunizmu w Polsce. Początki III RP (plansza 9) ...


Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie