Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Oddział Bernarda Klimaszewskiego

Oddział Bernarda Klimaszewskiego

Fizylier

Oddział Bernarda Klimaszewskiego - partia powstańcza okresu powstania styczniowego .

Oddział został sforomowany na terenie dawnego województwa sandomierskiego , w okolicach Suchedniowa . Jego dowódcą był mjr Bernard Klimaszewski - przed powstaniem dyrektora fabryki żelaznej w Suchedniowie, który w styczniową noc wyruszył na Szydłowiec .

Żołnierze Klimaszewskiego jako batalion I pozostawali do dyspozycji Mariana Langiewicza . Walczyli w okolicach Suchedniowa, Parszowa i Wąchocka .

Oddział mjr Klimaszewskiego w Parszowie miał 400 żołnierzy piechoty, z czego kilkudziesięciu było uzbrojonych w broń palną . Reszta to kosynierzy i kilku konnych.

Siły rosyjskie idące od strony Bzina były dowodzone przez gen. Marka - prowadził on 7 rot piechoty, 2 armaty, 2 szwadrony dragonów i sotnię Kozaków. Razem było to około 1800 dobrze uzbrojonych i zaprawionych w walkach żołnierzy .

Żarnówka

Klimaszewski rozstawił w Parszowie swoich kilkudziesięciu strzelców po obydwu stronach szosy idącej w kierunku Bzina, kosynierów zaś ukrył za wielkimi piecami. Wysłany podjazd doniósł o nadciągającej szosą rosyjskiej kolumnie. Wówczas spuszczono w Mostkach wodę ze stawu , która tym samym powiększyła staw w Parszowie. Rozebrano również most na drodze prowadzącej do Bzina, zabezpieczając się przed nagłym atakiem wroga.

Rosjanie , przybywszy nad Żarnówkę , zatrzymali się. Kawaleria przeprawiła się wpław, piechota zaś, wydobywszy z rzeki bale i deski, ułożyła prowizoryczny most , po którym wszyscy łącznie z artylerią się przeprawili.

Wąchock

Klimaszewski wyszedł z Parszowa i umieścił wszystkich strzelców w tylnej straży, aby skutecznie mogli odpierać atak Moskali. Po natarciu nieprzyjaciela wycofano się do pobliskiego lasu. Droga dla Rosjan w kierunku Wąchocka była już wolna.

Mjr Klimaszewski postanowił rozwiązać oddział i złożyć broń . Powstańcy, ze względów bezpieczeństwa, rozchodzili się zazwyczaj kilkuosobowymi grupkami.

Bibliografia

  • Eligiusz Kozłowski, Od Węgrowa do Opatowa 3.02.1863 - 21.02.1864 Wybrane bitwy z Powstania Styczniowego, Wydawnictwo MON, Warszawa 1962 r.
  • S. Kotarski, Opatów w latach 1861-1864, Opatów 1935 r.
  • Tadeusz Manteuffel (red.), Historia Polski, t.II, cz.III, Warszawa 1959 r.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Oddział Bernarda Klimaszewskiego":

Ratusz w Kownie ...

1972 ...

Wittenberga ...

Eunectes ...

Paź ...

Zawał mięśnia sercowego ...

West Side Story ...

Orlęta Lwowskie ...

Kowary ...

1908 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Oddział Bernarda Klimaszewskiego":

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

131 Powstanie kościuszkowskie i III rozbiór Polski (plansza 7) ...

006. Orientacja na niebie i Ziemi oraz ruch obrotowy i obiegowy Ziemi (plansza 16) ...


Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie