Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Władysław Zamoyski (hrabia)

Władysław Zamoyski (hrabia)

Władysław Zamoyski

Pomnik Władysława Zamoyskiego w Zakopanem
Jelita

Jelita
Data urodzenia 18 listopada 1853
Miejsce urodzenia Paryż
Data śmierci 3 października 1924
Miejsce śmierci Kórnik
Rodzina Zamoyscy
Rodzice Władysław Zamoyski
Jadwiga z Działyńskich

Hrabia Władysław Zamoyski (ur. 18 listopada 1853 w Paryżu , zm. 3 października 1924 w Kórniku ), polski działacz społeczny, fundator Zakładów Kórnickich .

Był synem Władysława Zamoyskiego (generała, polskiego działacza emigracyjnego) i Jadwigi Zamoyskiej z Działyńskich . Studiował w Paryżu w École polytechnique , służył w wojsku francuskim (doszedł do stopnia podporucznika ). Był członkiem francuskiej komisji rządowej na wystawę powszechną w Sydney i w tej roli odbył podróż po Australii i Oceanii , skąd przywiózł bogate zbiory etnograficzne i mineralogiczne .

W 1881 objął zapisane mu przez Jana Działyńskiego dobra kórnickie . Współpracował z matką przy tworzeniu Szkoły Domowej Pracy Kobiet ( 1882 ), przeniesionej później z Kórnika do Kuźnic . Był rzecznikiem polskiej własności w Prowincji Poznańskiej ; w 1885 jako obywatel francuski został objęty tzw. ustawami bismarckowskimi i wraz z matką i siostrą wydalono go. W kolejnych latach działał w Galicji , gdzie m.in. rozprowadzał akcje poznańskiego Banku Ziemskiego. W 1889 z myślą ratowania lasów tatrzańskich nabył dobra zakopiańskie ; w sądzie międzynarodowym w Grazu uzyskał w 1902 wyrok włączający okolice Morskiego Oka w granice ziem polskich. Dzięki staraniom Zamoyskiego (i Andrzeja Chramca ) powstała linia kolejowa Chabówka - Zakopane i szosa do Zakopanego.

Uczestniczył w pracach emigracji polskiej. Był m.in. prezesem Instytucji Czci i Chleba, członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Literacko-Artystycznego, współpracownikiem prowadzonego przez siostrę Marię stowarzyszenia pomocy polskim emigrantom we Francji Opieka Polska. W 1920 powrócił do Polski. Nie założył rodziny, majątek wraz z Biblioteką Kórnicką przekazał narodowi polskiemu, tworząc fundację Zakłady Kórnickie .

Ciekawostki

Hrabia obiecał sobie, że będzie sypiał na biurku w swoim gabinecie (za poduszki mając księgi), do czasu gdy Polska nie odzyska niepodległości.

Bibliografia

  • Stanisław Potocki, Władysław Zamoyski, w: Wielkopolski słownik biograficzny, Warszawa-Poznań 1981, PWN

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Władysław Zamoyski (hrabia)":

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe ...

Sztuka ...

Władysław Komar ...

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...

Elegia ...

1408 ...

1398 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Władysław Zamoyski (hrabia)":

218b Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 4) ...

230b Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 4) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie