Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Elektrociepłownia Wrocław

Elektrociepłownia Wrocław

Elektrociepłownia Wrocław widziana od strony zachodniej

Elektrociepłownia Wrocławelektrociepłownia znajdująca się we Wrocławiu . Powstała pod koniec XIX w jako elektrownia.

Obecnie elektrociepłownia dysponuje 263 MW mocy elektrycznej i 812 MWt mocy cieplnej. Wraz z elektrociepłownią Czechnica tworzy Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A.

W latach 1896 - 1897 trwały prace projektowe, w ramach których uzgodniono, iż najlepszą lokalizacją dla niej będą tereny położone nad Odrą przy obecnej ulicy Łowieckiej (Schutzen Strasse). Zarząd Miejski dokonał zakupu gruntu od Towarzystwa Myśliwskiego po czym przystąpiono do budowy nowej Elektrociepłowni (stara istniała przy ulicy Menniczej). Początek prac datuje się na rok 1900 , a już 8 lipca 1901 do mieszkańców Wrocławia popłynął pierwszy prąd i energia cieplna. Początkowo Elektrociepłownia Wrocław generowała moc 6170 kW , co zaspokajało potrzeby mieszkańców. Wraz z dynamicznym wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną ze strony mieszkańców, około roku 1930 elektrociepłownie przebudowano, dzięki czemu mogła już produkować 57 MW. Na początku lat 40. niektóre z urządzeń uległy awarii zmniejszając możliwości elektrociepłowni do 44 MW.

Spis treści

Wojna

Wrocław do roku 1945 był bezpiecznym miastem poza linią frontu. Pierwsze bombardowania miasta zaczęły się dopiero w styczniu 1945 roku. Pierścień oblężenia wokół Wrocławia zamknął się 16 lutego . Natarcia wojsk radzieckich szło ze strony zachodniej i od południa Wrocławia. Wrocław bronił się do pierwszych dnia maja, w wyniku zażartej obrony w mieście zniszczeniu uległa znaczna część infrastruktury przemysłowej, to jest:

  • 60% zniszczonych elektrowni
  • 70% zniszczonej sieci rozdzielczej
  • 25% zniszczeń siłowni wodnych
  • 100% sieć oświetleniowa

W wyniku działań wojennych Elektrownia Wrocław również doznała dużych zniszczeń. 60% urządzeń uległo całkowitemu zniszczeniu, zburzone w dużym stopniu były kominy oraz sieć rurociągów parowych i wodnych. Straty wojenne były na tyle duże, że elektrociepłownia była zdolna do produkcji tylko i wyłącznie 3 MW, co stanowiło zaledwie ułamek możliwości przedwojennych.

Nowa rzeczywistość

Po II wojnie światowej przystąpiono do szybkiej odbudowy Elektrociepłowni Wrocław. W lipcu 1945 nadzór nad obiektem przejął Zarząd Miejski. W 1946 zaczęła się odbudowa właściwa. W pierwszej kolejności dokonano naprawy uszkodzonego komina nr 1 o wysokości 76 m, następnie odbudowano od fundamentów komin nr 2 o wysokości 83 m, a w 1947  r. komin nr 3 o wysokości 82,5 m. W latach 50. modernizowano poszczególne elementy przekształcając elektrownię w elektrociepłownię. Pierwsze ciepło popłynęło nową magistralą w grudniu 1959 r. Zwiększające się zapotrzebowanie na energię cieplną doprowadziło do budowy nowej elektrociepłowni. Projekt zatwierdzono do realizacji pod koniec lat 60 i podzielono go na trzy etapy.

Pierwszy etap obejmuje lata 1967 - 72 . W tym okresie powstały dwa kotły wodne o mocy cieplnej 81 MW każdy, blok ciepłowniczy, człon ciepłowniczy z pompami i wymiennikiem rezerwowo-rozruchowymi, nabrzeże do wyładunku węgla z barek, składowisko węgla oraz żelbetowy komin o wysokości 120 m, stacje przygotowania wody, składowisko odpadów paleniskowych w Kamieniu oraz stację elektryczną i budynki z urządzeniami pomocniczymi.

Drugi etap to lata 1972 - 76 . Wybudowano i przekazano na tym etapie dwa kotły wodne, każdy o mocy cieplnej 140 MW, drugi ciąg przenośników nawęglania , żelbetowy komin o wysokości 180 m, instalacje i urządzenia towarzyszące.

Trzeci etap rozbudowy miał się składać z kilku zadań. Część tych zadań została zrealizowana tj. wybudowano kocioł wodny o mocy 140 MW i dwa bloki ciepłownicze. Przyczyniło się to do wzrostu mocy ciepłowniczej do 1154 MW i mocy elektrycznej do 259 MW.

W latach 90. przystąpiono do modernizacji zakładu pod względem ochrony środowiska i rozpoczęto dostosowanie zespołu elektrociepłowni do standardów europejskich, a także jej nowoczesną komputeryzację.

Wielka fala i prywatyzacja

W lipcu 1997 r. Elektrociepłownie tak jak i Wrocław nawiedziła wielka fala powodziowa . Poziom wody w Odrze podniósł się do 116,8 m n.p.m. Pomimo ofiarnej pracy Wrocławian i pracowników nie udało się ochronić terenu elektrociepłowni przed zalaniem. Uszkodzenia będące wynikiem powodzi tysiąclecia usunięto szybko, dzięki pomocy specjalistów od energetyki z całej Polski, zakład szybko odzyskał zdolności produkcyjne.

Dzięki temu oraz zgodzie Ministra Skarbu Państwa nabrał tempa proces prywatyzacji. 26 września 1999 r. nowo utworzona spółka przyjęła nazwę Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. Pierwsza emisja akcji miała miejsce w marcu 2000  r., natomiast 26 maja spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie .

Ciekawostki

Przy elektrociepłowni przy ul. Łowieckiej istniał (do początku lat 90. ubiegłego wieku) publiczny basen kąpielowy. W lato odkryty, a zimą "pod balonem", czyli cienką plandeką (celowo dość nieszczelną). Wykorzystywano w ten sposób nadwyżki ciepła, basen był też buforowym elementem obiegów chłodzenia maszyn zakładu. Dodatkowo mógł stanowić "sztuczne obciążenie" (ze względów ekonomicznych i technicznych związanych z ponownym rozruchem, kotłów elektrowni/elektrociepłowni nie wygasza się całkowicie, muszą pracować na pewnym minimalnym poziomie).

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Elektrociepłownia Wrocław":

Wszystkich Świętych ...

Mieszko II Lambert ...

Iwan IV Groźny ...

Dzielnica miasta ...

Janusz Józefowicz ...

Szkoła Rycerska ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Baldassare Castiglione ...

West Side Story ...

Zygmunt III Waza ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Elektrociepłownia Wrocław":

230a Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 14) ...

W jaki sposób powinniśmy interpretować wiersze? (plansza 21) ...

Transport i łączność (plansza 18) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie