Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Riwiera Morza Czerwonego

Riwiera Morza Czerwonego

Wschód słońca nad Morzem Czerwonym .
Podwodny świat Riwieryrafa koralowa
Morze, plaża i góry – typowy krajobraz Riwiery
Jedna z możliwości transportu między kurortami

Riwiera Morza Czerwonego (także: Riwiera Egipska, ang. Red Sea Riviera, arab. ريفييرا البحر الأحمر = Rifiira Al-Bahr al-Ahmar) – egipska riwiera ( wybrzeże ) Morza Czerwonego ; region turystyczny , składający się z ośrodków turystycznych, miast i miejscowości leżących na zachodnim brzegu Zatoki Akaba i wschodnim brzegu Zatoki Sueskiej na półwyspie Synaj oraz wzdłuż wschodniego kontynentalnego wybrzeża Egiptu, na południe od Zatoki Sueskiej. Położona jest na terenie trzech muhafaz : Synaj Południowy , Suez i Al-Bahr al-Ahmar .

Spis treści

Warunki klimatyczne i atrakcje turystyczne

Panują tu korzystne warunki klimatyczne, kiedy przez cały rok świeci słońce (w najchłodniejszym miesiącu – lutym temperatura powietrza w dzień wynosi ok. 25 stopni C, a wody w morzu ok. 22 st. C, w najcieplejszym miesiącu – sierpniu – temperatura powietrza wynosi od 25 do 30 stopni C, a wody powyżej do ponad 35 st. C), jednak niska wilgotność powietrza (ok. 4%) pozwala na znoszenie takich temperatur. Opady deszczu należą tu do niezwykłej rzadkości, suche i ciepłe powietrze jest we wszystkich porach roku. Woda morska jest niezwykle czysta i przeźroczysta. Widoczność w morzu osiąga 20 m. i można się w nim kąpać przez cały rok. Z tego powodu gospodarka turystyczno-sportowo-krajoznawcza działa tu przez cały rok. Przy Riwierze Morza Czerwonego spoczywa ponad 90 wraków statków, które są atrakcją dla dzieci i dorosłych .

Egipska Riwiera znana jest z setek raf koralowych dostępnych zarówno dla początkujących i doświadczonych nurków, jak również dla uprawiających snorkeling. Rafy te z przepiękną fauną i florą, są dostępne zarówno z brzegu oraz z łodzi; miejsca te są na ogół oznakowane bojami. Wysokie góry nad Zatoką Akabajowską schodzą 180 m w głąb morza. Zatoka Sueska jest natomiast stosunkowo płytka (10 m), ale również jest pełna raf koralowych, które ciągną się w pobliżu wybrzeża aż po granicę z Sudanem .

Komunikacja

Szarm el-Szejk i Hurghada posiadają bezpośrednie lotnicze połączenia czarterowe z Europą i Bliskim Wschodem oraz m.in. z polskimi miastami (Kraków, Warszawa, Wrocław, Katowice, Poznań, Szczecin). Nadmorskie kurorty są również bazą wypadową w głąb Egiptu ( Kair , Giza , Luksor , Góra Synaj , Pustynia Wschodnia czy Abu Simbel ) oraz zagranicznych ( Ziemia Święta czy Petra w Jordanii ). Największe z nich mają między sobą połączenia lotnicze i morskie, a inne autobusowe, w żadnym kurorcie nie brakuje taksówek wieloosobowe, które docierają niemal do wszystkich wybranych przez turystów miejsc w kraju.

Ze względu na polityczne znaczenie turystyki dla gospodarki kraju, wszyscy przybywający goście mają obowiązek wykupić miesięczną wizę turystyczną. Mogą to uczynić bezpośrednio na lotnisku (koszt – 15 USD). Turyści przybywający bezpośrednią z zagranicy do Szarm el-Szejk (lub do miejscowości Taba Dahab lub Nuwajba ) i chcą pozostać tylko w mieście lub w tych miejscowościaciach albo zwiedzić górę Synaj nie muszą jej posiadać, wystarczy bezpłatna pieczątka w paszporcie Only Sinai (wiza jest już wymagana, aby zwiedzić Ras Muhammad ).

Bezpieczeństwo

Nad bezpieczeństwem turystów czuwa specjalnie powołana w tym celu policja turystyczna, której funkcjonariusze znają główne języki obce (obowiązkowo angielski ) i są przeszkoleni do niesienia im pomocy. Zorganizowane wycieczki do niektórych miejsc są obowiązkowo przez nich konwojowane lub przynajmniej towarzyszą im w autokarach. Okolice wszystkich atrakcji turystycznych, a także dworce i punkty kontrolne są strzeżone przez uzbrojone siły bezpieczeństwa, a agenci w cywilu kontrolują punkty handlowo-rozrywkowo-gastronomiczne.

Lista ośrodków turystycznych (z północy na południe)

Zatoka Akaba (półwysep Synaj)

  • Ras asz-Szitan – na plaży znajdują sie kempingi, chatki i domki wczasowe z kopułami prowadzone przez miejscowych beduinów , opodal znajduje się rafa koralowa Maagana Beach .
  • Bir Swajr – wokół miejscowości znajdują się liczne kempingi na plaży oraz nowe ośrodki wypoczynkowe.
  • Basata – ekologiczny ośrodek wczasowy, 16 chatek zbudowanych jest z naturalnych materiałów.
  • Mahasz – wokół miejscowości znajdują się liczne kempingi na plaży oraz przestrone chaty, odwiedzana głównie przez grupy uprawiające różne formy medytacji.
  • Dahab – tutejsze rafy koralowe ciągną się przez całą długość wybrzeża, do najbardziej popularnych wśród nurków i snorkelerów można zaliczyć Blue Hole , znajdująca się kilka metrów od brzegu znajduje się szerokie na około 50 m zagłębienie osiągające głębokość 100 m i Canyon . W miejscowości działa kilkanaście ośrodków wypoczynkowych i nurkowych. W okolicach Dahab znajduje się Rezerwat Ras Abu Dżallum i Rezerwat Dahab .
  • Szarm el-Szejk – słyny luksusowy kurort w tzw. Złotej Zatoce Riwiery Morza Czerwonego, składającej się z wielu mniejszych zatok, w odległości 80 kilometrów na południe od góry Synaj .Jeden z największych w Egipcie ośrodków turystycznych o znaczeniu międzynarodowym. Usytuowany pomiędzy rezerwatami przyrody i parkiem narodowym Ras Muhammad z Obserwatorium rekinów, często nazywany jest perłą w koronie Morza Czerwonego. Rozległy kurort Szarm el-Szejk znany jest z ponad 500 ośrodków wypoczynkowych i ponad 30 miejsc nurkowych, dostępnych zarówno z brzegu oraz z łodzi, występuje tu ponad 250 różnych raf koralowych i 1000 gatunków ryb w ciepłych wodach morskich – sprawiło, że istnieją tu liczne bazy nurkowe, ponad 40 szkół i baz nurkowania, dysponującymi łącznie ponad 200 łodziami. W dzielnicy Naama Bay znajdują się liczne lokale rozrywkowo-gastronomiczne. Naprzeciw miasta znajduje się Wyspa Tiran . W mieście zlokalizowane jest port lotniczy Szarm el-Szejk . Wokół miasta znajdują się liczne wraki statków, które są atrakcją dla nurków. W dzielnicy Nabk istnieją namorzyny – tutaj najbardziej wysunięte na północ na świecie.

Zatoka Sueska

(wschodnie wybrzeże:)

  • Ras Sudr – znane z ośrodków wypoczynkowych i sportowych, ze względu na sprzyjające wiatry umożliwiające uprawianie windsurfingu i kitesurfingu.
  • At-Tur – ośrodkiem wypoczynkowy, w którym można uprawiać windsurfing i kitesurfing. W okolicy znajduje się Port lotniczy At-Tur . Jest tu także stanowisko archeologiczne i Zamek At-Tur z 1520 .

(zachodnie wybrzeże:)

  • Ajn Suchna – chętnie odwiedzane miejsce wypoczynku, ze względu na bliską odległość od stolicy, kairczyków , z rafami koralowymi oraz z gorącymi źródłami wypływającymi z pobliskiej góry Dżabal Ataka .
  • Zafarana – ośrodek wypoczynkowy, w okolicy stoi kilkadziesiąt wiatraków.

Zachodnie wybrzeże Morza Czerwonego

  • Gamsha Bay – eksluzywne prywatne miasteczko hotelowe.
  • Al-Dżuna – sztucznie utworzone prywatną własnością luksusowe miasteczko hotelowe (ok. 20 hoteli), składa się z kilku wysp rozdzielonych sztucznymi kanałami i połączonych mostami.
  • Hurghada – jeden z największych w Egipcie ośrodków turystycznych o znaczeniu międzynarodowym. W okolicach Hurghady jest dostępnych ok. 45 raf koralowych. Miasto posiada port lotniczy Hurghada .
  • Sahl Hasheesh Bay – eksluzywne prywatne miasteczko hotelowe, koło Hurghady.
  • Serrenia – nowoczesne eksluzywne prywatne miasteczko hotelowe na ok. 1200 miejsc, ze sztucznymi wyspami, o futurystycznej architekturze.
  • Makadi Bay – ośrodek hotelowy rozciągnięty na olbrzymim terenie wzdłuż zatoki z licznymi rafami koralowymi.
  • Soma Bay – ośrodek wypoczynkowo-sportowy z rafami koralowymi i możliwością uprawiania żeglarstwa, windsurfingu i kitesurfingu.
  • Safadża – ośrodek hotelowy oraz niewielki port. Wokół znajdują się liczne miejsca nurkowania na rafie oraz na wrakach. Największe wyspy w okolicy to Wyspa Safadża i Wyspa Tobia . W okolicach znajduje się rezerwat koralowy Szarm el-Nadża w której koralowce znajdują sie już na głębokości 1,5 m.
  • Al-Kusajr – kilka kompleksów hotelowych z własnymi plażami, przy których znajdują się rafy koralowe, w okolicy znajdował się historyczny starożytny port Myos Hormos .
  • Bur Ghalib – nowoczesny zintegrowanym z naturą kompleks wypoczynkowy, obejmujący sport, rozrywkę i wypoczynek z 23 hotelami.
  • Marsa Alam – w okolicy znajduje się 10 hoteli z 3000 miejsc noclegowych, miejsce nurkowe Abu Dabab - Dugong i Park Narodowy Wadi Dżimal.
  • Hamata – ośrodek wypoczynkowy, znajduje się tu również kompleks ekologiczny.
  • Barnis (Berenike) – historyczna miejscowość wypoczynkowa przy przylądku Ras Banas , znajdują się tutaj jedna z największych igieł skalnych północnej Afryki i Bliskiego Wschodu oraz Wyspa Mukawwa .
  • Bir Szalatin – miejscowość wypoczynkowa, w pobliżu znajduje się Wyspa Murair.


Inne hasła zawierające informacje o "Riwiera Morza Czerwonego":

Ren ...

Czerwony Krzyż ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Odense ...

Tadeusz Kognowicki ...

Cieśnina ...

Półwysep Antarktyczny ...

Maine ...

Taylor Swift ...

Benedykt Dybowski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Riwiera Morza Czerwonego":

010. Dzieje Ziemi (plansza 8) ...

019. Wielkie formy ukształtowania powierzchni Ziemi (plansza 4) ...

Past Perfect (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie