Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Hieronim Władysław Kieniewicz

Hieronim Władysław Kieniewicz

Hieronim Władysław Kieniewicz (ur. 6 września 1834 w Metzu – zm. 6 czerwca 1864 w Kazaniu ) – członek władz powstania styczniowego , inżynier .

W 1853 ukończył Szkołę Centralną Sztuk i Rzemiosł w Paryżu . W 1857 zaangażowany przez spółkę akcyjną budującą linie kolejowe w Rosji . W 1860 został inżynierem naczelnym linii saratowskiej . W Sankt Petersburgu nawiązał kontakt z Kołem Oficerów Zygmunta Sierakowskiego .

22 stycznia 1863 znalazł się w Wilnie , gdzie przedstawił komitetowi stronnictwa białych plan wywołania dywersji rewolucyjnej w głębi Rosji . Uzyskał na ten cel 15 tysięcy rubli . Wyjechał do Sankt Petersburga i Moskwy . Na początku maja przybył do Wilna i zdał sprawę ze swojej działalności Wydziałowi Prowincjonalnemu Litwy, który delegował go jako przedstawiciela Litwy przy Rządzie Narodowym . Wyprawiony do Paryża z 25 tysiącami rubli, przeznaczonymi na zakup broni, i z pismem nominacyjnym Władysława Czartoryskiego na agenta dyplomatycznego Rządu Narodowego.

5 czerwca aresztowany przez policję rosyjską na granicy Królestwa Polskiego , przewieziony do Kazania , gdzie prowadzono śledztwo w sprawie wykrytej organizacjo rewolucyjnej. Śledztwo nadzorował osobiście cesarz Rosji Aleksander II Romanow . Skazany na karę śmierci , został rozstrzelany w Kazaniu 6 czerwca 1864.

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Hieronim Władysław Kieniewicz":

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe ...

Sztuka ...

Władysław Komar ...

1499 ...

Elegia ...

1408 ...

1398 ...

1411 ...

Pokój toruński 1411 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Hieronim Władysław Kieniewicz":

218b Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 4) ...

230b Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 4) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie