Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Antoni Olszewski (minister)

Antoni Olszewski (minister)

Antoni Olszewski (ur. w 1879 w Petersburgu [1], zm. w grudniu 1942 w Pustkowie k. Dębicy ) – polski inżynier, minister przemysłu i handlu.

Przed I wojną światową członek Rady Stowarzyszenia Techników (m.in. w 1913 członek tzw. Delegacji Informacyjnej, sprawdzającej kwalifikacje kandydatów na członków Stowarzyszenia)[2].

Minister przemysłu i handlu w rządzie Leopolda Skulskiego ( 13 grudnia 19199 czerwca 1920 ) i kierownik tego ministerstwa w pierwszym rządzie Władysława Grabskiego (od 23 czerwca 1920 do chwili powołania ministra Wiesława Chrzanowskiego 26 czerwca 1920).

W latach 19211922 prezes delegacji polskich w Komisji Mieszanej Reewakuacyjnej i Komisji Mieszanej Specjalnej, utworzonych w Moskwie na podstawie art. XII, XIV i następnych traktatu ryskiego , znawca problematyki odszkodowań i międzynarodowych rewindykacji.

Inicjator utworzenia początku listopada 1939 konspiracyjnej komisji[3] dokumentującej poniesione w wyniku działań wojennych przez państwo polskie strat. Komisja spotykała się w mieszkaniu Olszewskiego[4] przy al. Szucha 8/12. Komisja ta stała się później (na początku 1941 ) częścią tajnego Departamentu Likwidacji Skutków Wojny (pod kierownictwem Olszewskiego) w ramach Delegatury Rządu na Kraj i raportowała do Londynu wszelkie udokumentowane doniesienia o zniszczeniach i rabunkach okupanta na terenach polskich.

W 1942 wyjechał do Krakowa , by podjąć starania o uwolnienie aresztowanego przez Niemców brata; sam został aresztowany i osadzony w obozie w Pustkowie koło Dębicy, gdzie zmarł.

Źródła

Przypisy

  1. był synem przedstawiciela firmy Lilpop, Rau i Loewenstein w Petersburgu
  2. "Przegląd Techniczny" nr 21/LII z 20 maja 1914, Warszawa, str. 274
  3. działem kultury w tej komisji kierował prof. Stanisław Lorentz , przed wojną dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie ; dział piśmiennictwa i sprawy kościelne Olszewski powierzył prof. Wacławowi Borowemu , a temat przemysłu i finansów – byłemu ministrowi skarbu Czesławowi Klarnerowi
  4. w Wielkanoc 1940 min. Olszewski urządził przyjęcie ze " święconem ", na które zaprosił ponad dwudziestu członków i współpracowników tej komisji, ale wzajemna dekonspiracja tych osób nie spowodowała jednak rozpadu tajnej struktury komisji


Inne hasła zawierające informacje o "Antoni Olszewski (minister)":

Cmentarz Pietraszuński w Kownie ...

XVI wiek ...

1972 ...

Augustinas Voldemaras ...

Parafia mariawicka w Kownie ...

1884 ...

Stanisław Konarski ...

Rezurekcja ...

1731 ...

Pałac Ministra Skarbu w Warszawie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Antoni Olszewski (minister)":

211a Rzeczpospolita na arenie międzynarodowej w dwudziestoleciu międzywojennym (plansza 10) ...

211a Rzeczpospolita na arenie międzynarodowej w dwudziestoleciu międzywojennym (plansza 11) ...

211b Rzeczpospolita na arenie międzynarodowej w dwudziestoleciu międzywojennym (plansza 8) ...


Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie