Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

blacharz samochodowy

Blacharz samochodowy

Zadania i czynności
Blacharz samochodowy wykonuje prace produkcyjne, remontowo-modernizacyjne oraz prototypowe w zakresie obróbki i kształtowania elementów z blach i profili kształtowanych na potrzeby przemysłu samochodowego, przy użyciu maszyn i specjalistycznych urządzeń oraz narzędzi ślusarskich i monterskich ręcznych i z napędem mechanicznym, z wykorzystaniem przyrządów kontrolno-pomiarowych.

Wykonuje podstawowe operacje ślusarskie, jak: piłowanie, zwijanie, usztywnianie, wiercenie, trasowanie, cięcie, prostowanie oraz wyginanie elementów z różnych rodzajów blachy o różnej grubości. Wykonuje operacje na obrabiarkach do blach. Zgrzewa, lutuje, spawa, nituje i klei blachy i profile. Łączy blachy cienkie za pomocą lutowania. Wykonuje obróbkę cieplną blach i części samochodowych. Montuje i demontuje elementy nadwozi samochodowych i kabin samochodowych.

Sprawdza jakość wykonywanych części i zespołów. Usuwa uszkodzenia elementów i zespołów elementów nadwozi samochodowych. Oczyszcza i konserwuje narzędzia, maszyny i urządzenia blacharskie. Wykonuje rozliczenia kosztów wyrobu i usługi. Organizuje stanowisko pracy, z uwzględnieniem zasad racjonalnej organizacji pracy, przepisów bhp i ochrony przeciwpożarowej.

Środowisko pracy
Praca blacharza samochodowego odbywa się w halach produkcyjnych, w zakładach usługowych, sporadycznie na wolnym powietrzu o każdej porze roku. Praca wykonywana jest przeważnie w pozycji stojącej. Pracy zwykle towarzyszy hałas, natomiast powietrze może być zanieczyszczone szkodliwymi oparami gazów spawalniczych. Przy obsłudze niektórych maszyn musi być stosowana odzież ochronna.

Przeciwwskazania zdrowotne
Słaba budowa ciała i niska wydolność fizyczna, nieskorygowane szkłami wady wzroku, brak widzenia obuocznego, choroby uszu, niedosłuch, zaburzenia równowagi, omdlenia, zawroty głowy, choroby układów: mięśniowego, kostno-stawowego, ruchu (zaburzenia sprawności kończyn, zwłaszcza rąk), oddechowego, nerwowego, krążenia, wady serca, moczowego i nerek, alergie, choroby skóry rąk, cukrzyca, reumatyzm.

Wymagania psychologiczne
Koordynacja wzrokowo-ruchowa, wytrzymałość fizyczna, podzielność i koncentracja uwagi, refleks, systematyczność, spostrzegawczość, dokładność. Zdolności techniczne i manualne.

Możliwości zatrudnienia
Blacharz samochodowy może być zatrudniony w przedsiębiorstwach wytwarzających motocykle, samochody osobowe, samochody ciężarowe, autobusy i pojazdy specjalistyczne. Może również pracować w warsztatach naprawy samochodów, w stacjach serwisujących pojazdy oraz w firmach zajmujących się tuningiem pojazdów.

Nauka kierunku w wybranym województwie:

blacharz samochodowy DOLNOŚLĄSKIE
blacharz samochodowy KUJAWSKO-POMORSKIE
blacharz samochodowy LUBELSKIE
blacharz samochodowy LUBUSKIE
blacharz samochodowy ŁÓDZKIE
blacharz samochodowy MAŁOPOLSKIE
blacharz samochodowy MAZOWIECKIE
blacharz samochodowy OPOLSKIE
blacharz samochodowy PODKARPACKIE
blacharz samochodowy PODLASKIE
blacharz samochodowy POMORSKIE
blacharz samochodowy ŚLĄSKIE
blacharz samochodowy ŚWIĘTOKRZYSKIE
blacharz samochodowy WARMIŃSKO-MAZURSKIE
blacharz samochodowy WIELKOPOLSKIE
blacharz samochodowy ZACHODNIOPOMORSKIE

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie