Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

technik elektroenergetyk transportu szynowego

technik elektroenergetyk transportu szynowego - szynowego organizuje prace przy przeglądach i naprawach taboru kolejowego, maszyn i urządzeń na nim zainstalowanych oraz urządzeń zasilania trakcji elektrycznej (sieci i podstacji trakcyjnych) w celu zapewnienia bezawaryjnej pracy tych urządzeń oraz bezpieczeństwa ruchu pociągów.

Organizuje stanowiska pracy do wykonywania przeglądów i napraw taboru kolejowego oraz urządzeń zasilania trakcji elektrycznej. Diagnozuje uszkodzenia maszyn i aparatów taboru kolejowego oraz urządzeń zasilania, podejmuje decyzje o zakresie napraw. Wykonuje naprawy maszyn, aparatów, urządzeń zainstalowanych w taborze oraz na sieci i podstacjach trakcyjnych.

Montuje i demontuje aparaturę poszczególnych obwodów elektrycznych taboru. Dobiera i naprawia aparaturę zabezpieczającą, sygnalizacyjną i sterującą. Przeprowadza kontrolę techniczną we wszystkich fazach produkcji oraz naprawy maszyn elektrycznych, urządzeń elektrycznych i energoelektrycznych. Sprawdza obwody główne, pomocnicze i sterujące taboru kolejowego oraz usuwa występujące w nich usterki. Ocenia stan baterii akumulatorów, nastawia wartości prądu ładowania oraz reguluję pracę regulatora napięcia. Sprawdza działanie poszczególnych aparatów i urządzeń w pojeździe trakcyjnym zarówno przy przyjęciu jak i w trakcie jazdy. Ocenia stan techniczny urządzeń i aparatów elektrycznych pojazdów szynowych,, linii zasilających oraz podstacji trakcyjnych. Posługuje się uniwersalnymi i specjalistycznymi urządzeniami, przyrządami kontrolno-pomiarowymi oraz komputerem w zakresie niezbędnym do wykonywania zadań zawodowych.

Sporządza dyspozycje pisemne do wykonywania robót i utrzymania urządzeń zasilania elektroenergetycznego i elektrotrakcyjnego. Odpowiada za zabezpieczenie stanowiska pracy pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy.
Praca technika elektroenergetyka transportu szynowego odbywa się najczęściej w rozdzielniach, w pomieszczeniach aparatury kontrolno-pomiarowej i przekaźnikowej lub na wolnym powietrzu.

kwalifikacje zawodowe:

  • E.25. - Montaż i eksploatacja sieci zasilających oraz trakcji elektrycznej
  • E.26. - Montaż i eksploatacja środków transportu szynowego

Nauka kierunku w wybranym województwie:

technik elektroenergetyk transportu szynowego DOLNOŚLĄSKIE
technik elektroenergetyk transportu szynowego KUJAWSKO-POMORSKIE
technik elektroenergetyk transportu szynowego LUBELSKIE
technik elektroenergetyk transportu szynowego LUBUSKIE
technik elektroenergetyk transportu szynowego ŁÓDZKIE
technik elektroenergetyk transportu szynowego MAŁOPOLSKIE
technik elektroenergetyk transportu szynowego MAZOWIECKIE
technik elektroenergetyk transportu szynowego OPOLSKIE
technik elektroenergetyk transportu szynowego PODKARPACKIE
technik elektroenergetyk transportu szynowego PODLASKIE
technik elektroenergetyk transportu szynowego POMORSKIE
technik elektroenergetyk transportu szynowego ŚLĄSKIE
technik elektroenergetyk transportu szynowego ŚWIĘTOKRZYSKIE
technik elektroenergetyk transportu szynowego WARMIŃSKO-MAZURSKIE
technik elektroenergetyk transportu szynowego WIELKOPOLSKIE
technik elektroenergetyk transportu szynowego ZACHODNIOPOMORSKIE

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie