Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Sekstus Pompejusz

Sekstus Pompejusz

Sekstus Pompejusz (Sextus Pompeius Magnus Pius, ur. 75 p.n.e. - zm. 35 p.n.e. ) rzymski dowódca ostatnich lat republiki, do końca walczący z II triumwiratem . Młodszy syn Pompejusza Wielkiego i Mucji Tercji , brat Gnejusza Pompejusza Młodszego . Poślubił Skrybonię II .

Wzrastał wraz z bratem w cieniu swojego sławnego ojca. W 49 p.n.e. po przekroczeniu przez Cezara Rubikonu i wybuchu wojny domowej ojciec i starszy brat wraz z konserwatywnymi senatorami udali się na Wschód, a Sekstus pozostał wraz z macochą Kornelią Metellą w Rzymie. Po przegranej bitwie pod Farsalos Pompejusz Wielki został zmuszony do ucieczki. Spotkał Kornelię i Sekstusa na wyspie Mitylenie i razem odpłynęli do Egiptu. Tam Sekstus był świadkiem zdradzieckiego zabójstwa ojca. Kornelia powróciła do Rzymu, a Sekstus przyłączył się do przeciwników Cezara zbierających wojska w Afryce. W 46 p.n.e. Cezar jednak pokonał pod Tapsus wojska dowodzone przez Metellusa Scypiona i Katona Młodszego. W następnym roku w bitwie pod Mundą pokonani zostali bracia Pompejusze, i tylko Sekstus zdołał zbiec, ukrywał się początkowo w północnej Hiszpanii , a w 43 zdołał opanować Sycylię .

Po zabójstwie Cezara w Idy Marcowe 44 p.n.e. znów wybuchła wojna domowa między politycznymi spadkobiercami Cezara; Markiem Antoniuszem , Oktawianem Augustem i Markiem Lepidusem , którzy utworzyli II triumwirat , a zabójcami Cezara, kierowanymi przez Marka Brutusa i Gajusza Kasjusza . Okres ich walk wykorzystał Sekstus Pompejusz do utworzenia na bazie Sycylii silnej armii i floty. Po ostatecznym zwycięstwie pod Filippi w 42 p.n.e. nad siłami Brutusa i Kasjusza triumwirowie zwrócili się przeciwko Sekstusowi. Jednak nie doszło do rozstrzygającego zwycięstwa i w 39 p.n.e. został zawarty pokój w Puteoli, który przyznawał mu władzę prokonsula na Korsyce , Sardynii , Sycylii i Peloponezie oraz został desygnowany na konsula w 33 .

Został także augurem, choć nie odbył inauguracji nie powracając już nigdy do Rzymu. Do śmierci był faktycznym władcą Sycylii. Pogłębiające się rozdźwięki między Antoniuszem a Oktawianem skłoniły tego ostatniego do rozpoczęcia ponownie wojny z Sekstusem Pompejuszem. Próby zdobycia Sycylii nie przynosiły powodzenia, m.in. Sekstus odniósł zwycięstwo w morskiej bitwie pod Messyną . Dopiero rozbudowa floty pozwoliła Markowi Agrypie - utalentowanemu dowódcy Oktawiana odnieść decydujące zwycięstwo pod Naulochos i całkowicie rozbić flotę Sekstusa. Sekstus Pompejusz zdołał i tym razem zbiec na Wschód. Jednak w 36 p.n.e. został schwytany w Milecie i bez sądu stracony na rozkaz jednego z dowódców Antoniusza, Marka Titiusa .

Zobacz też: Drzewo genealogiczne Pompejuszów


Inne hasła zawierające informacje o "Sekstus Pompejusz":

Imieniny ...

Teatr ...

Teatr rzymski ...

İskenderun ...

Marek Klaudiusz Marcellus ...

Ab Urbe condita ...

Konsulowie rzymscy raz I) 36 p.n.e. Lucius Gellius PublicolaMarcus Cocceius NervaLucius Nonius Asprenas ? Marcius 35 p.n.e. Sextus Pompeius ( Sekstus Pompejusz )Lucius CornificiusPublius Cornelius Scipio Pomponianus SalvitoTitus Peducaeus 34 p.n.e. Marcus Antonius ( Marek Antoniusz ...

Kamea ...

Ascetyzm ...

I wiek p.n.e. ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sekstus Pompejusz":

016. Republika, cesarstwo i przemiany ustrojowe państwa rzymskiego (plansza 14) ...

016. Republika, cesarstwo i przemiany ustrojowe państwa rzymskiego (plansza 13) ...

015. Sceptycyzm i wartość wątpienia (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie