Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Łazienki Królewskie w Warszawie

Łazienki Królewskie w Warszawie

Łazienki Królewskie
Obiekt zabytkowy nr rej. 2/1 z 1.07.1965
Pałac Łazienkowski

Pałac Łazienkowski
Miasto
Warszawa
Dzielnica Śródmieście
Założony XVIII wiek
Projektant Dominik Merlini , Jan Chrystian Kamsetzer , Jan Chrystian Szuch
Parki
Plan Łazienek Królewskich w Warszawie

Łazienki Królewskie w Warszawie – zespół pałacowo-parkowy w Warszawie z licznymi zabytkami klasycystycznymi , założony w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego . Całe założenie było zrealizowane przez architektów królewskich: Dominika Merliniego , Jana Chrystiana Kamsetzera i Jana Chrystiana Szucha .

Park spełnia dziś swoje zadania podobnie jak w momencie jego utworzenia. Jest miejscem licznych wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym, rozrywkowym i sportowym, a także ulubionym miejscem spacerów warszawiaków. W parku nie wolno jeździć na rolkach, deskorolkach i rowerach, co sprawia, że jest bezpieczny również dla małych dzieci. Niedaleko Łazienek znajduje się Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego , chętnie odwiedzany nie tylko przez spacerowiczów, ale również przez studentów.

Spis treści

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum udostępniono do zwiedzania w 1960 roku. Dyrektorem został prof. Marek Kwiatkowski , który po 48 latach decyzją ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego z dniem 1 października 2008 przestał pełnić funkcję dyrektora i przeszedł na emeryturę.[1]. W styczniu 2009 roku dyrektorem został dr Przemysław Nowogórski , który zastąpił Jacka Czeczota-Gawraka, pełniącego obowiązki dyrektora.[2]

15 lipca 2010 roku minister kultury powołał nowego dyrektora Łazienek Tadeusza Zielniewicza , który był m.in. generalnym konserwatorem zabytków[3].

Opis parku

  • Główne wejście od Alei Ujazdowskich znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Belwederu .
  • Obok głównego wejścia, nad sadzawką, stoi najbardziej znany na świecie pomnik Fryderyka Chopina (autorstwa Wacława Szymanowskiego ). W letnie miesiące organizowane są tam na świeżym powietrzu cyklicznie koncerty muzyki tego kompozytora.
  • Idąc od głównego wejścia w dół aleją biegnącą po zboczu dochodzi się do Pomarańczarni z oranżerią i salą teatru królewskiego.
  • W pobliżu Pomarańczarni znajduje się tzw. Biały Domek , w którym na początku XIX wieku mieszkał przebywający na wygnaniu późniejszy król Francji Ludwik XVIII .
  • Pałac Łazienkowski , zwany też Pałacem na Wodzie, początkowo rezydencja magnacka, od końca XVIII wieku - królewska. Należy do najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków klasycystycznych (architekci Dominik Merlini i Jan Chrystian Kamsetzer ). Bogate wnętrze zostało zrekonstruowane po zniszczeniach wojennych.
  • W sąsiedztwie pałacu znajduje się letni Teatr na Wyspie z 1790 roku, naśladujący starożytne ruiny ( Jan Chrystian Kamsetzer ).
  • Przy północnym wyjściu z parku na ul. Agrykola - historyczny gmach szkoły podchorążych (związany z powstaniem listopadowym)
  • W pobliżu południowego wyjścia znajduje się minipole golfowe, stanica jeździecka, oraz jedna z najbardziej prestiżowych restauracji stolicy - Belvedere. W znajdujących się nieopodal nieczynnych szklarniach organizowane są często wystawy o różnorodnej tematyce. W jednej z innych szklarni zorganizowano wytwórnię tkanin tradycyjnych i ozdobnych, będącą prywatną firmą kontynuującą tradycje znanej spółdzielni tkackiej "Ład". Na tradycyjnych drewnianych krosnach produkowane są m.in. tkaniny na potrzeby wielu filmów o tematyce historycznej.

Od 1 sierpnia 2010 r. Pałac na Wodzie, Pałac Myślewicki, Stara Pomarańczarnia, Podchorążówka, Stara Kordegarda i Biały Dom będą otwarte dla zwiedzających codziennie oprócz poniedziałków, w godz. 09.00-18.00. Park będzie otwarty od świtu do zmierzchu.

Obiekty architektoniczne na terenie Łazienek Królewskich

Galeria

Przypisy

Linki zewnętrzne

Na mapach: 52°12'52″N 21°01'54″E / 52.21444, 21.03167


Inne hasła zawierające informacje o "Łazienki Królewskie w Warszawie":

Wincenty Okołowicz ...

Odense ...

I wiek ...

Władysław Komar ...

1972 ...

Numer kierunkowy ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Akcja (prawo) ...

Józef Paszkowski ...

Stanisław Konarski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Łazienki Królewskie w Warszawie":

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 10) ...

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 13) ...

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie