Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Świątynia Wang

Świątynia Wang

Świątynia Wang w Norwegii, rysunek F.W. Schiertza z 1841 roku
Świątynia Wang w Karpaczu – stan współczesny
Świątynia Wang po przeniesieniu do Karpacza (ok. 1900 r.)

Kościół Górski Naszego Zbawiciela znany powszechnie jako Kościół Wang lub Świątynia Wangewangelicki kościół parafialny w Karpaczu w Karkonoszach , przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang , leżącej nad jeziorem o tej samej nazwie w Norwegii .

Kościół został zbudowany z sosnowych bali w miejscowości Vang w południowej Norwegii , na przełomie XII i XIII w. Powstał jako jeden z ok. tysiąca (przetrwało kilkudziesiąt) norweskich kościołów klepkowych (słupowych) – stavkirke . Uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce.

W XIX w. świątynia stała się już za mała na potrzeby miejscowej ludności, która chcąc wybudować sobie nowy kościół musiała zaciągnąć pożyczkę na pokrycie kosztów budowy. Kościół był mocno zniszczony, ale nadawał się do sprzedaży w celu rozbiórki i odbudowania w innym miejscu. Wtedy norweski malarz Jan Krystian Dahl przebywający w Dreźnie skłonił pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV do jej zakupu dla berlińskiego muzeum.

W 1841 rozebraną świątynię przewieziono najpierw do Szczecina , a potem do Berlina , jednak zaprzyjaźniona z królem hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca przekonała go, żeby przewieźć ją na Śląsk . Najpierw Odrą przewieziono ją do Malczyc , potem do Karpacza Górnego (wówczas niem. Brückenberg - Mostowa Góra).

28 lipca 1844 świątynia Wang stała się kościołem miejscowej parafii ewangelickiej i jest nim nadal. Stanowi atrakcję turystyczną Karpacza. Jak podaje anglojęzyczna Wikipedia, odwiedza ją ponad 200 tys. turystów.

Konstrukcja kościoła wykonana jest bez użycia gwoździ , wszystkie połączenia zrealizowano przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich . Wnętrze świątyni ozdobione jest oryginalnymi zdobieniami i rzeźbami. Bryła obiektu podczas prac konserwatorskich, zgodnie z XIX-wiecznymi trendami konserwatorskimi, uległa znacznej rozbudowie. Dobudowano też wysoką kamienną dzwonnicę, która chroni drewnianą świątynię przed wiatrem znad Śnieżki .

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Świątynia Wang":

Adwentyzm ...

Odense ...

I wiek ...

Brno ...

Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kownie ...

Nowa Anglia ...

Stanisław Hozjusz ...

Zbór ...

Wojciech Bogusławski ...

Przesieka (województwo dolnośląskie) również bliskość wielu znanych zabytków: Zamek Chojnik (1 godzina piechotą), Karpacz – Świątynia Wang (1,5 godziny), Przełęcz Karkonoska (2 godziny), Śnieżne Kotły (3 godziny). ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Świątynia Wang":

033a.Kultura wczesnego i pełnego średniowiecza. Czas kościołów i wielkich katedr (plansza 12) ...

103 Wielkie zmiany (plansza 11) ...

017. Dorobek kultury Rzymu (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie