Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Świętość

Świętość

Pojęcie świętość występuje w dwóch znaczeniach:

1. Świętość konsekracyjna. W wielu religiach świętość jest pojmowana jako właściwość przynależąca wybranym osobom, miejscom, przedmiotom i ideom, która określa ich relacje do Boga . Np. w judaizmie wszystko co przynależy do Boga, jest święte: Przybytek - miejsce zamieszkiwania Boga, Naród Izraelski - jest nazywany narodem świętym, ponieważ jest szczególną własnością Boga, podobnie wszystkie naczynia i miejsca kultyczne. W tym aspekcie świętość ( sacrum ) oznacza to, co jest oddzielone od profanum .

Proces oddawania danej rzeczy, miejsca lub osoby Bogu nazywany jest poświęceniem.

Proces stawania się świętym określany jest terminem uświęcenie.

W chrześcijaństwie wzorem świętości jest Jezus Chrystus .

2. Świętość ontologiczna (metafizyczna). W wielu religiach świętość jest przymiotem wyłącznie Boga. Tylko Bóg ze swej natury jest święty.

Spis treści

Świętość w chrześcijaństwie

O powołaniu do świętości dla wszystkich przypomniał Sobór watykański II , a prekursorem tego głosu był m.in. św. Josemaría Escrivá de Balaguer , założyciel Opus Dei [1]. Dało to początek narodzinom wielu nowych ruchów i wspólnot dla świeckich.

  • ...w całym postępowaniu stańcie się wy również świętymi na wzór Świętego, który was powołał, gdyż jest napisane: Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty. ( 1P 1,15-16 )
  • ...Ten zaś czyni to dla naszego dobra, aby nas uczynić uczestnikami swojej świętości. ( Heb 12,10 )
  • http://online.biblia.pl/rozdzial.php?id=994 ( 1 Tes 4,1-12 )
  • http://online.biblia.pl/rozdzial.php?id=993 ( 1 Tes 3,12-13 )
  • Słyszeliście przecież o Nim i zostaliście pouczeni w Nim - zgodnie z prawdą, jaka jest w Jezusie, że - co się tyczy poprzedniego sposobu życia - trzeba porzucić dawnego człowieka, który ulega zepsuciu na skutek zwodniczych żądz, odnawiać się duchem w waszym myśleniu i przyoblec człowieka nowego, stworzonego według Boga, w sprawiedliwości i prawdziwej świętości. ( Ef 4,21-14 )

W religii chrześcijańskiej, a zwłaszcza w teologii Kościołów Wschodnich, realnie możliwe, a nawet konieczne jest uczestnictwo człowieka w tego rodzaju świętości. Mowa tu jest o przebóstwieniu człowieka, co jest mocno akcentowane w tekstach Ojców Kościoła tak Wschodnich jak Zachodnich ("Bóg stał się człowiekiem, aby człowiek mógł stać się Bogiem").

Świętość to utożsamianie się z Chrystusem . Aby być świętym, należy rozwinąć w sobie do doskonałości cnoty , oraz - dzięki łasce wiary - kochać mocno Boga i pragnąć zjednoczenia z Nim.

Świętość osiąga się więc dzięki Bogu i jego pomocy (łasce), ale poprzez własny wysiłek, stanowiący odpowiedź na tę łaskę.

Dążenie do świętości może wyglądać różnie dla różnych ludzi. Wiąże się to z różnorodnymi powołaniami w Kościele . Świętość więc to realizacja własnego, indywidualnego powołania. Czym innym jest świętość Papieża , czym innym księdza , siostry zakonnej , a czym innym osoby świeckiej , żyjącej np. w małżeństwie .

W praktyce dla osoby dążącej do świętości ważne powinny być następujące aspekty życia chrześcijańskiego:

  • wytrwała praca nad sobą, dążąca do wykorzenienia wad i grzechów , a zakorzeniania cnót ludzkich i nadprzyrodzonych ,
  • modlitwa osobista,
  • dobrze wykonywana praca i codzienne obowiązki (dla świeckich praca zawodowa, dla osób konsekrowanych i księży zadania ich stanu)
  • apostolstwo , czyli dzielenie się radością wiary i przybliżanie innych ku Bogu ,
  • wytrwałe znoszenie życiowych przeciwności i niesienie własnego Krzyża . "Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje!" (Mk 8, 34)[2].

Przypisy

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Świętość":

Adwentyzm ...

Lednica 2000 ...

Chrześcijaństwo ...

Łaska ...

Religioznawstwo z magii i religii, przełożył Henryk Krzeczkowski , Wydawnictwo KR, Warszawa 2002. Rudolf Otto , Świętość, przełożył Bogdan Kupis, Wydawnictwo KR, Warszawa 2000. Rudolf Otto , Mistyka Wschodu i ...

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej ...

Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny ...

Katolicka nauka społeczna ...

Augustyn z Hippony K. Broszkowski OP, Człowiek jako obraz Trójcy - rozdz. 2.2. pracy doktorskiej Świętość sakramentu małżeństwa wobec konsekwencji grzechu pierworodnego w nauczaniu św. Augustyna z ...

Jajko w kulturze ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Świętość":

044. Fenomenologia E. Husserla (plansza 18) ...

050. E. Mounier i personalizm (plansza 7) ...

052. Karol Wojtyła (plansza 22) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie