Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Święto katedry św. Piotra

Święto katedry św. Piotra

Święto katedry św. Piotra

Ołtarz katedry św. Piotra
Dzień 22 lutego
Typ święta kościelne
Religie katolicyzm
Upamiętniawstąpienie na tron rzymski św. Piotra
Znaczeniewyraz hołdu następcom św. Piotra
Inne nazwy łac. Natale Petri de cathedra

Święto katedry św. Piotra, zwane od IV wieku łac. Natale Petri de cathedra - święto liturgiczne obchodzone 22 lutego w Kościele rzymskokatolickim . To święto jedyne w swoim rodzaju. Katolicy w tym dniu wspominają z czcią krzesło św. Piotra Apostoła uważanego za pierwszego papieża . Święto to przypomina, że Stolica Piotrowa jest podstawą jedności Kościoła .

W 1558 roku papież Paweł IV ustalił 18 stycznia , jako pamiątkę wstąpienia na tron rzymski św. Piotra, a 22 lutego na obchód święta objęcia stolicy w Antiochii . Oba święta obchodzone początkowo w Rzymie , Paweł IV rozszerzył obowiązkowo na cały Kościół łaciński.

Do roku 1969 Kościół obchodził oba święta. Po reformie Soboru Watykańskiego II zostały one połączone w jedno, pod brzmieniem ogólnym: święto "Katedry św. Piotra".

Katedra biskupa to uroczyste krzesło, na którym zasiada biskup. Od nazwy tego krzesła kościół biskupi, czyli najważniejszy i pierwszy kościół w każdej diecezji nazywa się również katedrą. Krzesło biskupa jest znakiem jego urzędu nauczyciela, arcykapłana i pasterza. Szczególne miejsce zajmuje katedra św. Piotra znajdująca się w Bazylice św. Piotra na Watykanie .

Za głównym ołtarzem, w absydzie, jest tron (katedra), na którym miał zasiadać św. Piotr. Do V wieku znajdował się on w zbudowanym przez św. Damazego baptysterium bazyliki Św. Piotra. Relikwia składa się jedynie z wielu kawałków drewna, spojonych bogato zdobionymi płytami z kości słoniowej. Katedra ta stała się symbolem władzy zwierzchniej w Kościele Chrystusa tak w osobie świętego Piotra, jak również jego następców. Święto jest więc z jednej strony aktem wdzięczności Rzymian za wyróżnienie ich miasta, z drugiej zaś strony jest okazją dla wiernych Kościoła do okazania wyrazu hołdu następcom św. Piotra.

Zobacz też

Bibliografia

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Święto katedry św. Piotra":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Dzień Zmarłych ...

Brescia ...

Mieszko II Lambert ...

Wincenty Okołowicz ...

Odense ...

Linköping ...

Dogmat ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Święto katedry św. Piotra":

Średniowiecze (plansza 13) ...

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 8) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie