Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Żaba

Żaba

Żabazwyczajowa nazwa płazów z rodziny żabowatych (Ranidae), ale również gatunków z innych rodzin, a często w ogóle przedstawicieli płazów bezogonowych . W Polsce nazwę tę noszą między innymi następujące gatunki: żaba trawna , żaba wodna , żaba śmieszka , żaba zwinka i żaba moczarowa , co powoduje bliskoznaczność nazwy żaba i rodzaju Rana . Nazwa ta bywa jednak stosowana także wobec przedstawicieli innych rodzajów (np. żaba szponiasta ). Wszystkie gatunki tej rodziny są w Polsce objęte ochroną gatunkową .

Żaby mają sylwetkę charakterystyczną dla wszystkich płazów bezogonowych : ciało krótkie, spłaszczone, pokryte nagą skórą. Palce tylnych nóg spięte błoną pławną. Język wąski, długi, rozwidlony, wyrzucany, lepki.

Spis treści

Szkielet

Szkielet żaby składa się z kręgosłupa , szkieletu kończyn i szkieletu czaszki.

Szkielet żaby

Kręgosłup

Rzekotka australijska - Litoria caerulea

Kręgosłup składa się z dziewięciu kręgów i kości ogonowej. Pierwszy kręg nosi nazwę dźwigacza albo atlasu. Na kręgu tym osadzona jest czaszka. Dźwigacz ma z przodu specjalny wyrostek, który wchodzi między dwie wypukłości czaszki ( kłykcie potyliczne ). W każdym kręgu możemy wyróżnić trzon oraz łuk. Poza tym każdy kręg ma wyrostki. Między trzonem i łukiem znajduje się kanał kręgowy, przez który przechodzi część systemu nerwowego, zwana rdzeniem kręgowym.

Szkielet kończyn

Szkielet nóg przednich składa się: z kości ramieniowej, kości przedramieniowej, kilku kości nadgarstka, kilku kości dłoni i czterech kości palców. Szkielet nóg przednich połączony jest z kręgosłupem przy pomocy pasa barkowego . Pas barkowy składa się z kilku kości; jedną z większych jest łopatka . W okolicy pasa barkowego po dolnej stronie ciała znajduje się złożony z kilku kości mostek. Szkielet nóg tylnych składa się: z kości udowej, kości przedudzia, kości stępu, złożonej najwyraźniej z dwóch zrośniętych ze sobą kości, z kilku kości stopy i kości pięciu palców.

Szkielet nóg tylnych połączony jest z kręgosłupem poprzez pas miednicowy, który składa się z kości biodrowej, ogonowej i kulszowej. Szkielet kończyny składa się z kości udowej i goleniowej oraz kości stopy .

Czaszka

Czaszka żaby składa się z kilku kości. W tyle czaszki znajduje się duży otwór potyliczny, przez który mózg łączy się z rdzeniem kręgowym. Otwór ten otoczony jest dwiema kośćmi potylicznymi. Ku przodowi od otworu potylicznego znajdują się dwie wielkie kości czołowociemieniowe, dalej kości nosowe, międzyszczękowe, szczękowe i skrzydlaste.

Rozmnażanie oraz typ rozwoju

Wszystkie gatunki z rodzaju Rana są jajorodne. Występuje u nich zapłodnienie zewnętrzne. Większość płazów - w tym żaby, na okres rozrodu wędruje do zbiorników wodnych, pokonując niekiedy znaczne odległości. Samica składa jaja zwane skrzekiem w wodzie. Samiec siedzi wówczas na jej grzbiecie i polewa jaja nasieniem, w którym są plemniki (do zapłodnienia dochodzi poza organizmem samicy). Z zapłodnionych jaj wylęgają się stadia larwalne, zwane kijankami , które znacznie różnią się od osobników dorosłych (nie posiadają kończyn, oddychają skrzelami oraz podobnie jak ryby – posiadają linię boczną). W ciągu około 16 tygodni życia w wodzie, kijanka stopniowo przeobraża się w dorosłego osobnika i staje się gotowa, by opuścić środowisko wodne.

Konsumpcja

Szacuje się, że w celach konsumpcyjnych rocznie ginie około miliarda tych płazów[1].

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Żaba":

Amfibolit dróg, linii kolejowych, ostatnio jako kamień ozdobny do urozmaicania ogrodów. BibliografiaKozłowski K., Żaba J., Fediuk F., Petrologia skał metamorficznych, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 1986, ...

Perkoz dwuczuby ...

Adam Mickiewicz ...

Żabka (styl pływacki) ...

Styl grzbietowy ...

Styl motylkowy ...

Kraul ...

Pływanie ...

Struktura skały 1968 r.Z. Kilian, T. Szczepanik – "Mineralogia, petrografia, geologia" – PWSZ Warszawa.J. Żaba – "Ilustrowany słownik Skał i minerałów" Videograf II Katowice.Mały Słownik Geologiczny ...

Dźwigacz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Żaba":

021. Bezżuchwowce i ryby – kręgowce pierwotnie wodne (plansza 15) ...

Gady i płazy (plansza 28) pół-wodny tryb życia. A frog moves easily on land by jumping or climbing. Żaba porusza się z łatwością po lądzie skacząc lub wspinając się. Adult frogs ...

023. Płazy – kręgowce dwuśrodowiskowe (plansza 25) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie