Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Żyrafa

Żyrafa

Żyrafa (Giraffa camelopardalis) – parzystokopytny ssak roślinożerny oraz najwyższe z żyjących obecnie zwierząt . Zamieszkuje afrykańskie sawanny na południe od Sahary . Jest spokrewniona z jeleniami i bydłem rogatym , jednak należy do osobnej rodziny żyrafowatych ( Giraffidae ), razem z najbliższym krewniakiem okapi .
Łacińska nazwa, wywodzi się z dawnego poglądu, że żyrafa jest zwierzęciem hybrydowym, powstałym ze skrzyżowania wielbłąda (Camelus) z lampartem (Panthera pardus)[3].

Spis treści

Występowanie i biotop

Obecny zasięg występowania gatunku obejmuje tereny Afryki subsaharyjskiej od Czadu po północną Botswanę , Natal i Transwal – dawne prowincje RPA . Wcześniej występowały w Afryce Zachodniej , gdzie wyginęły poza szczątkową populacją w Nigrze . W Afryce Południowej zostały reintrodukowane do rezerwatów. Siedliskiem żyraf są suche tereny trawiaste ( sawanny ) i lasy parkowe. Mogą przebywać z dala od źródeł wody.

Charakterystyka

Jest to jedyny gatunek, u którego wzrost mierzy się do czubka głowy, nie do kłębu . Samce, większe od samic, osiągają wzrost do ponad 5 metrów i wagę ponad 1300 kilogramów. Rekordowe wymiary zanotowane u samca żyrafy Rotschilda wynosiły 5,87 m wysokości i 2000 kg masy ciała[4].

Przednie nogi żyrafy są bardzo cienkie i długie, dłuższe od tylnych. Szyja jest oparta na zaledwie 7 kręgach jak u większości ssaków (cały kręgosłup składa się z 24 kręgów). Wzdłuż karku biegnie krótka grzywa. Na głowie 2 do 5 malutkich wyrostków kostnych, okrytych skórą, obecnych u obu płci. Długi ogon jest zakończony pękiem włosów. Ubarwienie od brunatnego lub ciemnordzawego do białego, w ciemne plamy o różnej wielkości i kształcie – ich rysunek stanowi cechę osobniczą, jest stały przez całe życie. Nasilenie koloru jest zależne od pory roku i samopoczucia zwierzęcia[5]. Umaszczenie żyraf stanowi kamuflaż , naśladuje rozproszone światło sawanny.

Żyrafy poruszają się inochodem .

Tryb życia

Aktywna w dzień, szczególnie rano i wieczorem. Żywi się liśćmi i pędami drzew. Żyje w stadach o hierarchicznej strukturze, składających się z kilkunastu do (rzadziej) kilkudziesięciu osobników. Rywalizujące samce toczą między sobą rytualne pojedynki siłowe polegające na przeginaniu na bok szyi przeciwnika.

Ciąża u żyrafy trwa 14–15 miesięcy, nowo narodzone cielę mierzy około 1,80–2 m wysokości w kłębie i waży 50–55 kg. Żyrafa żyje 20–30 lat.

Podgatunki

Podgatunki i ich występowanie

Wytworzyła wiele odmian barwnych, które są klasyfikowane jako podgatunki:

  • G. camelopardalis camelopardalis ( podgatunek nominatywny )
  • G. camelopardalis rothschildiżyrafa Rothschilda
  • G. camelopardalis reticulata – żyrafa siatkowana
  • G. camelopardalis antiquorum
  • G. camelopardalis peralta
  • G. camelopardalis tippelskirchiżyrafa kenijska
  • G. camelopardalis thornicrofti
  • G. camelopardalis angolensis - żyrafa angolska
  • G. camelopardalis giraffa – żyrafa południowa

Zagrożenia

Żyrafy potrafią szybko biegać osiągając prędkość 55 km/h[6]. Lwy są jedynymi drapieżnikami, które naprawdę zagrażają dorosłym żyrafom. Udaje im się zabić dorosłą żyrafę, ważącą ponad tonę. Aby tego dokonać korzystają z chwili, kiedy schyla ona głowę, np. przy wodopoju. Żyrafa musi szeroko rozstawić nogi lub uklęknąć i nisko pochylić głowę, aby napić się wody. Jeden z kotów skrada się do niej, następnie skacze, chwyta ją zębami za pysk i wbija pazury w kark. Kiedy ofiara raz straci równowagę, cała rodzina lwów przybiega, by ją dobić.

W klasyfikacji IUCN żyrafa zaliczana jest do gatunków niskiego ryzyka. Liczebność wszystkich afrykański populacji szacowana jest na 110 000 – 150 000 osobników. Najliczniejsze są populacje w Kenii (45 000), Tanzanii (30 000) i Botswanie (12 000). Do czynników potencjalnie zagrażających żyrafom zalicza się polowania i utratę siedlisk spowodowaną gospodarką człowieka.

Przypisy

  1. Giraffa camelopardalis w: Integrated Taxonomic Information System ( ang. )
  2. Giraffa camelopardalis . Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) ( ang. )
  3. Bruce Alberts: Podstawy biologii komórki. Warszawa: PWN, 2007. 
  4. San Diego Zoo giraffe fact sheet Retrieved 14 August 2006.
  5. Maisano, S. & A. Fraser: Giraffa camelopardalis ( ang. ). (On-line), Animal Diversity Web, 2006. [dostęp 16 marca 2008].
  6. Anna-Marie Lever: Not one but 'six giraffe species' ( ang. ). (On-line), BBC News, 2007. [dostęp 7 marca 2010].

Bibliografia

  1. Kazimierz Kowalski: Ssaki, zarys teriologii. Warszawa: PWN, 1971. 
  2. Maisano, S. & A. Fraser: Giraffa camelopardalis ( ang. ). (On-line), Animal Diversity Web, 2006. [dostęp 16 marca 2008].
  3. Zwierzęta : encyklopedia ilustrowana. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2005. . 



Inne hasła zawierające informacje o "Żyrafa":

Trójmiasto Gdyni, obecnie Multikino . Kina Cinema City Krewetka w GdańskuDKF Miłość Blondynki w GdańskuDKF Żyrafa w GdyniGdańskie Centrum FilmoweKino Helikon w GdańskuKino Kameralne w GdańskuKino Neptun ...

Strefa Gazy ...

Żoliborz w czasie Powstania Warszawskiego na Żoliborzu w zgrupowaniach " Żaglowiec ", " Żmija ", " Żbik ", " Żubr ", " Żyrafa ", " Żniwiarz "i symbolizuje cały wysiłek powstańczy).płyta, głaz, rzeźbaul. Mickiewicza; róg Gen. Zajączka ...

Kenia ...

Ogród zoologiczny ...

Żyrafa Żyrafa Systematyka Domena eukarionty Królestwo zwierzęta Gromada ssaki Podgromada ssaki żyworodne Szczep łożyskowce Rząd parzystokopytne Rodzina żyrafowate Rodzaj Giraffa Brünnich , 1771 Gatunek żyrafa Nazwa systematyczna Giraffa camelopardalis( Linnaeus , 1758)Kategoria zagrożenia ( CzKGZ ) najmniejszej troski Zasięg występowania ...

Lew ...

Kręgosłup ...

Dinozaury ...

Republika Południowej Afryki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Żyrafa":

147. Sawanna (plansza 19) ...

027a. Ssaki – sukces złożoności (plansza 13) ...

176. Czy wiesz, że… (plansza 23) Eine Giraffe kann mit ihrer über einen Meter langen Zunge ihre Ohren putzen. Żyrafa może językiem mierzącym ponad metr oczyścić swoje uszy. Man verbrennt mehr ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie