Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Fizyka i astronomia » Gimnazjum - lekcje

1234567891011121314151617181920
Lekcja: "Zasady dynamiki część 2"



Przyczyny występowania tarcia
Główną przyczyną tarcia są nierówności powierzchni. Jeżeli jedno ciało porusza się po powierzchni drugiego, to nierówności te zachodzą na siebie i utrudniają ich wzajemne przesuwanie.
Drugą przyczyną występowania tarcia jest wzajemne przyciąganie się cząsteczek znajdujących się na powierzchniach stykających się ciał.

Znaczenie tarcia
Ma olbrzymie znaczenie w życiu codziennym i technice. Tarcie jest niezbędnym warunkiem poruszania się istot żywych oraz innych ciał. Nie dopuszcza do powstawania poślizgu.
Sprzęganie, hamowanie, uzyskiwanie przyczepności, taśmociągi, hamulce, maszyny wyciągowe w kopalniach, koła napędzające pojazdy kołowe)
Często tarcie jest zjawiskiem niepożądanym, gdyż powoduje znaczne straty energii na pokonanie tarcia oraz powoduje niszczenie części maszyn.
W celu zmniejszenia tarcia stosuje się środki smarne, a także zastępuje się tarcie suwne tarciem tocznym. Podstawowym celem smarowania jest zmniejszanie oporów ruchu (tarcia) oraz wyeliminowanie lub zminimalizowanie zużycia powierzchni.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie