Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Język polski » Gimnazjum - lekcje

12345678910111213141516171819
Lekcja: "˝Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha˝ ? wymowa biblijnych przypowieści"

Interpretacja

  • Pan wyjeżdża, zostawiając swoim sługom majątek. Każdy otrzymuje jakąś jego cześć, zależnie od swoich umiejętności. Dwaj słudzy wykazują się przedsiębiorczością, trzeci zapobiegliwie zakopuje skarb. Po powrocie następuje rozliczenie: nagroda dla sług pracujących i kara dla leniwego. Talent to starożytna jednostka miary i pieniądza, słudzy mają więc pomnażać dobra materialne.

    Inaczej jest w przypadku symbolicznej treści utworu. Jak zapewne się domyślasz, panem jest Bóg, jego sługami – ludzie. Majątek, którym obdarza swoich poddanych oznacza różnego rodzaju zdolności i umiejętności (wartości niematerialne), czyli "talenty" w dzisiejszym znaczeniu tego słowa. Zauważ, że Bóg obdarza każdego "wedle jego zdolności". I – podobnie jak w "Przypowieści o siewcy" – to od człowieka zależy, w jaki sposób dobro zostanie wykorzystane.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie