Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Język polski » Gimnazjum - lekcje

12345678910111213141516171819
Lekcja: "˝Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha˝ ? wymowa biblijnych przypowieści"

Dlaczego trzeci sługa został tak surowo potraktowany?

Ostatni sługa zakopuje skarb, za co nie tylko otrzymuje naganę, traci majątek, ale i zostaje wyrzucony tam, gdzie "płacz i zgrzytanie zębów. "Początkowo postępowanie pana wydaje się surowe a kara okrutna i nieadekwatna do winy. Zwróć jednak uwagę, w jaki sposób sługa tłumaczy swój postępek: "Panie! Wiedziałem, że jesteś człowiekiem wymagającym. Chcesz żąć tam, gdzie nie posiałeś i zbierać tam, gdzie nie rozsypałeś (…)."


  • Sługa został obdarzony częścią ogromnego majątku, jednak zamiast wdzięczności oskarża swojego pana o to, że wymaga od niego pracy nad tym, co otrzymał. Jest to ostrzeżenie przed postawą bezczynności, wynikającej ze strachu. Jaki pożytek ze zdolności, jeśli się ich nie rozwija i nie obdarza nimi innych ludzi? Dlatego też "zaniedbany talent" trafi do tych, którzy będą wiedzieli jak go wykorzystać.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie