Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Język polski » Gimnazjum - lekcje

12345678910111213141516171819
Lekcja: "˝Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha˝ ? wymowa biblijnych przypowieści"
  • Przekaz tej przypowieści zamyka się właściwie w jej ostatnim zdaniu: "Idź, i ty czyń podobnie." Wróćmy jednak na chwilę do jej bohaterów.

    Człowiek napadnięty przez zbójców jest nieprzytomny, jego zdrowie i życie zależy od szybkiego działania tego, kogo mu ześle los. Los jest łaskawy i zsyła mu osoby, które z racji wykonywanych profesji powinny mu niezwłocznie pomóc. Jednak kapłan nie zwraca uwagi na leżącego. Podobnie lewita (lewici byli niższymi sługami świątynnymi, zajmowali się pracami zleconymi przez kapłanów).

  • Przed rannym zatrzymuje się Samarytanin (członek niewielkiej grupy etnicznej, lekceważonej przez Żydów; Żydzi nie rozmawiali z Samarytanami, zasadę tą łamie Jezus prosząc samarytańską kobietę o wodę). Zauważ, że człowiek ten robi wszystko, co w jego mocy, by pomóc cierpiącemu: opatruje rany, zapewnia dach nad głową i dobrą opiekę.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie