Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Gimnazjum - lekcje

1234567891011121314151617181920
Lekcja: "Skóra"
Naskórek jest to zewnętrzna warstwa skóry zbudowana z tkanki nabłonkowej płaskiej. Najgłębszą jego warstwę stanowi warstwa rozrodcza podlegająca ciągłym podziałom i produkująca nowe komórki naskórka. Zewnętrzne warstwy naskórka rogowacieją i ulegają ścieraniu i złuszczaniu. Szczególnie gruba warstwa zrogowaciałego naskórka powstaje w miejscach narażonych na duży ucisk i tarcie np. podeszwach, dłoniach u osób pracujących ciężko rękami.

Skóra właściwa to środkowa i najgrubsza warstwa skóry. Zbudowana jest z tkanki łącznej nadającej jej sprężystość i elastyczność. Znajdują się tu naczynia krwionośne, zakończenia nerwowe odbierające bodźce: zimno, ciepło, dotyk, ból, gruczoły i wytwory skóry – włosy, paznokcie.

Warstwa podskórna zbudowana jest z tkanki łącznej oraz skupisk komórek tłuszczowych. Grubość tkanki tłuszczowej zależy od wieku, płci, przemiany materii, trybu życia człowieka. Tkanka tłuszczowa zapewnia izolację termiczną.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie