Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Język polski » Gimnazjum - lekcje

1234567891011121314151617181920
Lekcja: ",,Dziś mój zenit, moc moja dzisiaj się przesili? ? przesłanie monologu Konrada"
"Ja i ojczyzna to jedno"
  • Improwizacja Konrada to wielki, ekspresyjny monolog poetycki. Hymn na cześć poezji, która – zgodnie z hasłami doby romantyzmu – jest nieśmiertelną siłą, zdolną do zmiany rzeczywistości. To poezja "rozpala" duszę bohatera, wypełnia jego ciało ("Uczucie krąży w duszy, rozpala się, żarzy / jak krew") i doprowadza niemalże do szaleństwa. Konrad jest opętany przez własne wizje, pragnienia i żądze. Chce je wykrzyczeć, przekazać innym, ale jednocześnie zdaje sobie sprawę z tego, że ludzie mogą nie zrozumieć jego słów.  


  • Zwróć uwagę na to w jaki sposób, pod wpływem poetyckiego natchnienia umęczony więzień zmienia się w duchowego olbrzyma, zdolnego stanąć oko w oko z samym Bogiem. Najpierw widzimy Konrada - poetę tworzącego własną pieśń zemsty, później już kosmicznego ducha poruszającego gwiazdy siłą swej woli, ponadczasową istotę która szybuje w stronę siedziby Boga i giganta, który (jak niegdyś zbuntowany Lucyfer) wyzywa Stwórcę jak równego sobie. Co nadaje siłę poezji? Jedyną bronią poety są jego twórcze myśli, wcielone w słowa i wzmocnione silnymi uczuciami:

    "Myśli moje! gwiazdy moje!
    W pośrodku was jak ojciec wśród rodziny stoję,
    Wy wszystkie moje!"

  • << Poprzednia plansza   Następna plansza >>
    Pobierz lekcję

    Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




    Zgłoś uwagę do lekcji:




    Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie