Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

123456789101112131415
Lekcja: "Budowa komórki eukariotycznej - część VIII - ściana komórkowa"
Modyfikacje ściany komórkowej

Rozwój nowej ściany w komórce roślinnej rozpoczyna się pod koniec podziału, gdzie w środkowym obszarze dzielącej się komórki gromadzą się włókna białkowe oraz wypełnione wielocukrami pęcherzyki powstające z aparatów Golgiego. Zlewanie się pęcherzyków i ich zawartości prowadzi do powstania przegrody pierwotnej. Później aparaty Golgiego rozpoczynają wbudowywanie celulozy do przegrody pierwotnej, która jest odkładana po obu stronach pod błonami. Na skutek „tej operacji” w obu komórkach powstają pierwotne ściany komórkowe, spojone blaszką środkową.

Komórki roślinne w tkance połączone są ze sobą ściśle blaszką środkową. Znajduje się ona pomiędzy ścianami pierwotnymi sąsiadujących komórek. Utworzona jest z pektynianu wapna i stanowi warstwę silnie cementującą komórki. Gdy blaszka środkowa ulega rozpuszczeniu komórki mogą się rozsuwać, co ma częściowo miejsce przy dojrzewaniu niektórych owoców.

Pomimo, że każda komórka otoczona jest własną ścianą, protoplasty komórek w tkance nie są od siebie całkowicie odizolowane . W ścianach bowiem znajdują się delikatne pory, przez które przechodzą cienkie pasma cytoplazmy otoczone błoną – plazmodesmy – łączące protoplasty. Dzięki plasmodesmom system protoplazmatyczny tkanki ma charakter ciągły.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie