Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Biologia » Liceum - lekcje

123456789101112131415
Lekcja: "Budowa komórki eukariotycznej - część VIII - ściana komórkowa"

Ściany pierwotne są miękkie i elastyczne, są charakterystyczne dla młodych roślin, które rosną. Mikrofibryle w ścianie pierwotnej są cienkie, układają się zawsze równolegle do powierzchni ściany, lecz poza tym przebiegają i splatają się w płaszczyźnie ściany w różnych kierunkach, tworząc nieregularną sieć.
W ścianach pierwotnych zawartość celulozy wynosi 20% suchej masy, resztę stanowią substancje macierzy podstawowej, co zapewnia sprężystość i możliwość wzrostu.

Gdy komórka osiągnie swe ostateczne rozmiary i przestaje rosnąć, rozbudowa ściany może odbywać się dalej. Może ona teraz rosnąć na grubość dzięki temu, że od strony protoplastu na ścianę pierwotną nakładają się nowe warstwy, tworząc ścianę wtórną. Składa się ona zwykle z trzech warstw, które zbudowane są podobnie jak w ściana pierwotna, z mikrofibryli celulozy oraz macierzy.
Zawartość celulozy w ścianach wtórnych jest jednak znacznie większa i wynosi około 60%. Ponadto mikrofibryle celulozy są grubsze i układają się w ścianie regularnie.
<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie