Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Wiedza o społeczeństwie » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718...2324
Lekcja: "41. Organizacje pozarządowe i systemy ochrony praw człowieka "

Regionalne systemy ochrony praw człowieka
– system afrykański


System afrykański jest oparty na Afrykańskiej Karcie Praw Człowieka i Ludów przyjętej przez Organizację Jedności Afrykańskiej w 1981 roku Komisji Praw Człowieka i Ludów oraz Afrykańskim Trybunale Praw Człowieka i Ludów.

Jak dotąd system ten jest mało efektywny i mieszkańcy Afryki mogą liczyć przede wszystkim na uniwersalny system ochrony praw człowieka realizowany w ramach ONZ.

Komisja Praw Człowieka i Ludów składa się z 11 członków wybieranych na 6 – letnią kadencję. Komisja rozpatruje sprawozdania państw z realizacji postanowień Afrykańskiej Kart Praw Człowieka i Ludów, zawiadomienia państw o naruszeniu postanowień Karty przez innego jej sygnatariusza, a także podobne zawiadomienia pochodzące od osób fizycznych, prawnych lub organizacji pozarządowych.

Afrykański Trybunał Praw Człowieka i Ludów to organ, który został powołany na mocy podpisanego w 1998 roku Protokołu do Afrykańskiej Karty Praw Człowieka i Ludów. Ma on być organem uzupełniającym dla Komisji. Postępowanie przed Trybunałem ma prowadzić do merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie