Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Wiedza o społeczeństwie » Liceum - lekcje

1...6789101112131415161718192021222324
Lekcja: "41. Organizacje pozarządowe i systemy ochrony praw człowieka "

Regionalne systemy ochrony praw człowieka – system interamerykański


System interamerykański opiera się na Amerykańskiej Konwencji Praw Człowieka uchwalonej przez Organizację Państw Amerykańskich w 1969 roku. Poza tym jest gwarantowany przez Międzyamerykańską Komisję Praw Człowieka i Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka.

Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka to organ pomocniczy Organizacji Państw Amerykańskich. Do jej najważniejszych zadań należy sporządzanie raportów na temat realizacji praw jednostki w poszczególnych krajach objętych Konwencją oraz rozpatrywanie skarg lub zawiadomień o naruszeniu praw człowieka. Komisja kieruje także sprawy do rozpoznania przez Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka w stosunku do tych państw, które nie podporządkowują się rozstrzygnięciom Komisji. Rola Komisji polega na mobilizowaniu rządów państw członkowskich OPA do działań na rzecz praw człowieka.

Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka składa się z 7 członków (obywateli państw zrzeszonych w OPA). Jego rolą jest wydawanie opinii dla władz poszczególnych państw odnośnie do wykładni postanowień karty lub jakiejkolwiek umowy międzynarodowej dotyczącej praw człowieka, która obowiązuje na kontynencie amerykańskim. W sprawach indywidualnych przedłożonych za pośrednictwem Komisji Trybunał wydaje wyroki ostateczne i wiążące dla państw, które podpisały kartę.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie