Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Wiedza o społeczeństwie » Liceum - lekcje

1...6789101112131415161718192021222324
Lekcja: "41. Organizacje pozarządowe i systemy ochrony praw człowieka "

System ochrony praw człowieka w PolsceSądy powszechne i administracyjne
W działalności sądów powszechnych i sądów administracyjnych obecne są elementy ochrony wolności i praw człowieka. W swoim orzecznictwie mogą się one powoływać bezpośrednio na Konstytucję i muszą zapewniać przestrzeganie podstawowych praw obywateli. Rzecznik może zażądać wszczęcia przez uprawnionego oskarżyciela postępowania przygotowawczego w sprawie karnej o przestępstwo ścigane z urzędu.


Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji
W kwestiach zagadnień ochrony praw człowieka ważną rolę odgrywa także Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która w myśl Konstytucji RP stoi na straży wolności słowa i prawa do informacji, czyli praw podstawowych dla społeczeństwa, a także umacniania demokracji.


Organizacje pozarządowe
Po 1989 roku w Polsce umacniała się działalność organizacji pozarządowych również w sferze promocji i ochrony praw człowieka. Połączenie działań instytucji władzy publicznej i organizacji obywatelskich powoduje, że naruszenie praw człowieka przestaje być bezkarne.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie