Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Wiedza o społeczeństwie » Liceum - lekcje

1...567891011121314151617181920...2627
Lekcja: "22. Konserwatyzm. Nauka społeczna kościoła"

Konserwatyzm – wizja państwaKonserwatyzm postuluje istnienie silnego państwa, ponieważ jest ono gwarantem ładu, chociaż władza powinna mieć charakter ograniczony.

Współcześnie większość konserwatystów zaakceptowała demokrację przedstawicielską. Ciągle jednak silny jest nurt odnoszący się z niechęcią do demokracji i republiki oraz opowiadający się za monarchią, w której jednostka sprawuje realną władzę.

Konserwatyści akcentują rolę elit, do których powinna należeć władza w państwie, i z nieufnością odnoszą się do mas społecznych.

Rozwój musi dokonywać się stopniowo, powoli, metodą dokładania kolejnych "cegiełek" do istniejącej struktury. Natomiast za najlepszą formę rządu Burke uważał rząd mieszany, łączący elementy oświeconej monarchii absolutnej z parlamentaryzmem. Był przeciwnikiem prawa stanowionego, jako narzucanego odgórnie i arbitralnego. Uważał, iż najlepsze jest prawo zwyczajowe, kształtowane przez wiele pokoleń - i ono powinno być głównym regulatorem życia społecznego.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie