Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Wiedza o społeczeństwie » Liceum - lekcje

1...9101112131415161718192021222324252627
Lekcja: "22. Konserwatyzm. Nauka społeczna kościoła"

Konserwatyzm – wizja gospodarkiW kwestiach gospodarczych konserwatyści są rzecznikami wolnego rynku i nienaruszalności własności prywatnej. Większość z nich prezentuje dziś stanowisko, że rola państwa w gospodarce i życiu społecznym powinna być ograniczona do minimum, że nie powinno się ono angażować w bezpośrednie zarządzanie gospodarką, lecz tylko chronić "ład rynkowy" - rzecz bowiem w tym, iż nie wszyscy przedsiębiorcy przestrzegają reguł gry wolnorynkowej, dlatego ingerencja państwa w obronie tych reguł może być konieczna.

Są jednak w tym nurcie także reprezentanci tak zwanego konserwatyzmu socjalnego. Za swoich protoplastów uważają oni kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka, który realizował politykę odgórnych reform społecznych, wprowadzając między innymi ubezpieczenia emerytalne i zdrowotne.

Współcześni konserwatyści socjalni są zdania, iż wprawdzie państwo nie powinno samo być podmiotem gospodarczym, ale w interesie pokoju społecznego może rozbudowywać sferę opieki socjalnej.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie