Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Wiedza o społeczeństwie » Liceum - lekcje

1...9101112131415161718192021222324252627
Lekcja: "22. Konserwatyzm. Nauka społeczna kościoła"

Konserwatyzm w Polsce



W okresie PRL–u nie istniały warunki do rozwoju myśli konserwatywnej. Odwoływali się do niej tylko nieliczni intelektualiści, m.in. Paweł Hertz. Idee konserwatywne pojawiały się również na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Nurt istniał także w opozycji antykomunistycznej.

Po 1989 roku do ideologii konserwatywnych odwoływało się kilka partii politycznych (m.in. Unia Polityki Realnej oraz Partia Konserwatywna), jednak nie odnosiły one większych sukcesów.

Konserwatyści dość sceptycznie odnoszą się do postępów integracji europejskiej. Uważają, że mogą one doprowadzić z jednej strony do utraty przez poszczególne państwa suwerenności narodowej, z drugiej zaś do wzrostu centralizmu i biurokracji.

Bruksela, siedziba władz Unii Europejskiej, jest dla konserwatystów symbolem nieokiełznanej biurokracji. Konserwatyści popierają taki model integracji, który umożliwi zachowanie tożsamości narodowej. Są więc przeciwni szybkiemu rozwijaniu instytucji ponadnarodowych, które przejmowałyby kompetencje rządów.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie