Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Wiedza o społeczeństwie » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718...2627
Lekcja: "22. Konserwatyzm. Nauka społeczna kościoła"

Konserwatyzm



Burke wyszedł w swych rozważaniach od tezy, że każda rewolucja jest wielkim złem, gdyż burzy kształtowany przez wieki na drodze ewolucyjnej porządku społecznego. Uważał, że przewroty społeczne są dziełem demagogów, którzy podburzają lud, by wprowadzić wymyślony przez siebie model życia.

Rzeczywistość społeczna jest – zdaniem Burke`a - znacznie bogatsza i skomplikowana niż jakikolwiek projekt wymyślony "przy biurku" przez przywódcę ruchu rewolucyjnego. Projekt taki, wprowadzany w życie metodą przemocy, rozrywa tkankę społeczną, niszczy obowiązujący system wartości, podważa panującą hierarchię i autorytety. W efekcie zaczyna dominować chaos, rozkład moralny, brak poczucia bezpieczeństwa. Rewolucja i każda gwałtowna zmiana jest więc apokalipsą w życiu społecznym.

We Francji głównym rzecznikiem konserwatyzmu był Francois Rene de Chateaubriand (1768-1848), założyciel w roku 1819 pisma Conservateur, które stało się trybuną europejskiego konserwatyzmu. To właśnie tytuł tego pisma upowszechnił się jako nazwa całego nurtu intelektualno-politycznego.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie