Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Wiedza o społeczeństwie » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718...2627
Lekcja: "22. Konserwatyzm. Nauka społeczna kościoła"

Konserwatyzm – wizja człowieka i społeczeństwaKonserwatyzm charakteryzuje pesymistyczna wizja ludzkiej natury, skażonej złem. Drzemiącego w człowieku zła nie można przezwyciężyć, ale można ograniczyć jego skutki dzięki autorytetom, religii, kulturze i życiu we wspólnotach (np. w rodzinie).

Wzorem dla konserwatystów jest człowiek, dla którego ważniejsze są obowiązki niż uprawnienia i który jest zdolny do samopoświęceń i wyrzeczeń w imię wartości wyższych.

Ludzie nie są sobie równi poza tym, że są ludźmi - mówią konserwatyści. Każdy z nas ma inne możliwości fizyczne i intelektualne, dysponuje innymi talentami, ma inny temperament i poziom wrażliwości. W tej sytuacji głoszenie postulatu równości społecznej - cokolwiek miałby oznaczać - jest niebezpieczną demagogią] żerującą na naiwności ludzi.

Konserwatyści są zagorzałymi krytykami kultury masowej jako kultury antyintelektualnej, schlebiającej niskim gustom i umożliwiającej manipulowanie na dużą skalę społeczeństwem. Ich zdaniem, kultura masowa propagując materialistyczną postawę wobec świata, nie uwzględnia duchowego wymiaru człowieka.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie