Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Wiedza o społeczeństwie » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718...2627
Lekcja: "22. Konserwatyzm. Nauka społeczna kościoła"

Konserwatyzm – wizja człowieka i społeczeństwaNatura ludzka nie jest ani jednoznacznie racjonalna, ani nieracjonalna. Każde jednowymiarowe przedstawianie człowieka zaciera jego prawdziwą, złożoną naturę.

Natura ta potrzebuje w życiu codziennym drogowskazów i jasnych punktów odniesienia, dlatego tak ważne jest, aby istniały w każdym społeczeństwie niekwestionowane autorytety.

Konserwatywni publicyści często powołują się na wyniki badań socjologicznych przeprowadzonych w społeczeństwie amerykańskim w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, z których wynika, iż potrzeba posiadania autorytetów jest u większości ludzi silniejsza od potrzeby wolności.

Tę potrzebę zaspokaja przede wszystkim religia, traktowana przez konserwatystów jako główny moralny regulator życia społecznego. Warto podkreślić, że dzisiejszy konserwatyzm nie jest związany z żadnym konkretnym obrządkiem religijnym, utożsamia się natomiast z ogólnie traktowanymi wartościami chrześcijańskimi.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie