Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Wiedza o społeczeństwie » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718...2122
Lekcja: "25. Komunizm"

Komunizm


"Towarzysz Lenin
oczyszcza Ziemię z plugastwa"
(plakat z 1920)

Podstawą doktryny komunistycznej jest koncepcja partii nowego typu, która pokieruje rewolucją, a następnie budową nowego społeczeństwa. Ma to być partia składająca się z zawodowych rewolucjonistów, oparta na ściśle określonej hierarchii i scentralizowana.

Grupując elitę komunistyczną, ma ona przewodzić masom i uświadamiać je. Proletariat (jako siła napędowa rewolucji) nie potrafi bowiem samodzielnie określić swojego obiektywnego interesu klasowego. Przeszkadza mu w tym brak wiedzy o mechanizmach rozwoju historycznego, uleganie przesądom, fałszywa świadomość.

Tylko partia może ten obiektywny interes rozpoznać i sformułować. Jest ona więc mózgiem proletariatu oraz jego ramieniem wykonawczym. Sprzeciwianie się woli partii jest sprzeciwianiem się konieczności historycznej i sprawiedliwości dziejowej. Rewolucja pod kierunkiem partii ma być wstępem do wprowadzenia nowego ustroju społecznego - socjalizmu.

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:
Zgłoś uwagę do lekcji:
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie