Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aktualna kategoria: Nauka » Informatyka » Liceum - lekcje

123456789101112131415161718...3536
Lekcja: "Algorytmy genetyczne"

Krzyżowanie wymieniające


Działanie operatorów krzyżowania wymieniającego sprowadza się do tworzenia chromosomów potomnych przez składanie ich z wartości genów chromosomów rodzicielskich. Mówiąc dokładniej, jeśli wartości z-tego genu chromosomów rodzicielskich tworzą zbiór Ai, to wartości tego genu w chromosomach potomnych będą elementami zbioru Ai. Jeśli dodatkowo przyjmiemy schemat krzyżowania, w którym liczba potomków jest równa liczbie rodziców, to wówczas krzyżowanie wymieniające nie doprowadzi do zmian zróżnicowania wartości genów w populacji.

Operatory te można wykorzystywać zarówno przy kodowaniu binarnym, jak i rzeczywistoliczbowym.

W przypadku krzyżowania wymieniającego, przebiegającego według schematu, w którym z pary rodziców powstaje para potomków, mamy gwarancję, że zbiory wartości odpowiadających sobie genotypów chromosomów potomnych są identyczne z rodzicielskimi (następuje tylko "przetasowanie" tych wartości).

<< Poprzednia plansza   Następna plansza >>
Pobierz lekcję

Udostępnij link do tej lekcji innym uczniom:




Zgłoś uwagę do lekcji:




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie